Harju Elekter ja PKC kasvatasid kasumit

Romet Kreek 06. mai 2011, 00:00

Elektrijaotusseadmete tootja Harju Elektri esimese kvartali ärikasum ulatus 160 000 euroni, mida on 122% enam kui aasta eest.

Kvartali puhaskasum langes küll aastataguselt 523 000 eurolt 164 000 euroni, kuid eelmise aasta kasuminumbri sees oli erakorraline 522 000eurone tulu PKC Group Oyj aktsiate müügilt.

Kontserni müügitulu kasvas 10% ja ulatus 9,43 miljoni euroni. Kui Eestis tõusis müügimaht 15,6% ning Soomes 33,1%, siis eile müük teistele Euroopa Liidu maadele langes 1,65 miljonit 0,19 miljoni euroni ehk 88%.

"Majanduskasvu kiirenemine 2010. aasta lõpus ja selle aasta alguses Euroopa Liidu riikides on toonud kaasa majandusolukorra paranemise kontserni koduturgudel. Enim ehk kolmandiku võrra on kasvanud müük Soome turule. Müük Eesti turule on kasvanud enam kui seitsmendiku võrra, kusjuures elektriseadmete tootmine ja müük üle 26%. Tagasihoidlikumad on olnud arengud Leedu turul. Kokkuvõttes realiseeriti kontserni ettevõtete koduturgudel (Eesti, Leedu ja Soome) 87,3% kontserni toodetest ja teenustest," märkis ettevõte oma aruandes.

Aruandekvartalis saadi müügitulu muudest Euroopa Liidu maadest 88% vähem kui aasta eest. 2010. aasta esimeses kvartalis oli müük Rootsi turule üksi üle 1,3 miljoni euro, mida tänavu ei suudetud saavutada. Muudest Euroopa Liidu riikidest domineerisid Läti, Prantsusmaa ja Rootsi.

Samas on Harju Elektri sõnul tehtud jätkuvalt tööd uute eksporditurgude leidmiseks. Müük väljapoole Euroopa Liitu on aruandekvartalis viiekordistunud. Müügimahud on kasvanud nii Norra, Venemaa, Valgevene kui ka Malaisia turgudele.

Tulemusi raporteeris ka Harju Elektri olulise osalusega PKC Group. PKC Groupi esimese kvartali puhaskasumiks kujunes 7,6 miljonit eurot, mullu samal perioodil teenis ettevõte 0,2 miljoni eurose puhaskasumi. Kasum aktsia kohta kasvas 0,01 eurolt 0,38 eurole, teatas ettevõte börsile.

Soome ettevõtte käive kasvas 59,3 protsenti, 96,9 miljonile eurole. Ärikasum kasvas 2,8 miljonilt eurolt 9,7 miljonile eurole. Grupi keskmine töötajate arv kasvas 4291-lt 6027-le. Perioodi lõpus töötas ettevõttes 6197 töötajat, kellest 397 töötasid Soomes.

Ettevõtte aktsionäride üldkoosolek otsustas maksta 0,55 eurot dividendi aktsia kohta. Kokku kulus dividendideks 10,9 miljonit eurot. Dividendid maksti välja 11. aprillil.

PKC Group prognoosis, et kogu 2011. aasta käive ja võrreldav ärikasum kasvavad mullusega võrreldes. 2010. aasta käive oli 316,1 miljonit eurot ja ühekordsete kulude-tuludeta ärikasum oli 31,5 miljonit eurot. 96,9 miljoni eurosest kvartalikäibest Soome osa oli 15,6 miljonit eurot, muu Euroopa osa (kuhu kuulub ka Eesti) 54,8 miljonit eurot. PKC Groupi aktsia hind tõusis rekordtasemele.

Swedbanki analüütik Risto Hunt hindas Harju Elektri tulemust heaks. Ettevõtte müügikäive oleks võinud olla natuke suurem, kuid kasumlikkus vastas Hundi sõnul ootustele. Võrreldes aastataguse perioodiga kasvas ettevõtte müügikäive 10%, 9,4 miljoni euroni, jäädes Swedbanki ootusele (10,2 mln eurot) veidi alla.

"On näha, et majanduste taastumine on võimaldanud ettevõttel teenida paremat brutomarginaali, mis tänavu kasvas 130 baaspunkti võrra, 14,9%-le. Paraku kasvas müügi- ja üldhalduskulude osakaal käibes, mille üheks põhjuseks võib pidada Rootsi rajatud ettevõttega seotud kulusid, Kulude kasv ei olnud õnneks märkimisväärne ning EBITDA ning ärikasumi marginaalid suutsid näidata paranemist," märkis Hunt.

Et aktsial oli 14 protsenti tõusupotentsiaali 3,40 eurosele hinnasihile, mida ei muudetud, soovitas Swedbank aktsiat akumuleerida.

Intervjuu Harju Elektri juhatuse esimehe Andres Allikmäega.

Kuidas jäite rahule esimese kvartali tulemustega? Kuna märkame positiivseid arenguid kogu kontserni turgudel ja ehkki visalt, kuid siiski järjekindlalt hakkab meie tegevuses seda ka tunda olema, siis on meil veidi ka põhjust rahul olla.

Millised olid suurimad üllatused? Otseselt ei saagi üllatusi eksponeerida, aga äri iseenesest ei lase ju üllatustel eksisteerida. Meie lähtume eelkõige rahulikust, asjastatud, aga ka ettenägevast tegevuskavast.

Mis piirab Harju Elektri kasvu? Kasvu piirab ainult turg. Ja see pole ainult meie mure. Kõik muud argumendid piirangutest on ainult vähema või suurema vaevaga ületatavad tehnilised küsimused.

Kas Harju Elekter plaanib osa saada Rootsi ehitusbuumist? Kui me oleme oma "sillapea" Rootsi juba maha saanud, siis on meil seal loomulikult ootuseid ja lootuseid. Oleks vale väita, et me panustaksime ainult Rootsi ehitusbuumile. Meie ei teinud seda ka Eesti ehitusbuumi olukorras. Pigem tahame oma kvaliteetsete ja tehniliste toodetega meie kõikides olulistes tootesegmentides seal turule pääseda ja Rootsi traditsioonilises konservatiivses ja ka mõningal määral protektsionistlikus ruumis edu saavutada.

Kuidas jäite rahule PKC Groupi tulemustega? PKC Group Oyj-i tulemustega lausa peab rahul olema. Investorid ja turutegijad on sama emotsiooni juba kandnud ka aktsia hinda.

Kas sel aastal on kavas müüa PKC Groupi aktsiaid? Kui me seda kas või osaliselt teeme, siis valime selleks sobiva hetke ja järgime vajalikke reegleid. Meil peab olema ka endal kindel arusaam ootamas, mida me saadud vahenditega peale hakkame ja kuhu investeerime. Kindlasti ei planeeri me oma osalust kogu mahus realiseerida. Antud finantsinvesteering on ka suurepärane vahend pangagarantiideks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:52

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing