Sirje Rank • 10. mai 2011 kell 6:59

Hiinal rekordiline ekspordi kasv

Hiina teatas täna rekordilisest ekspordi kasvust aprillis, mis kasvatas kaubandusülejäägi analüütikute prognoositust kordades suuremaks, andes ühtlasi Washintonis Hiinaga kõnelusi pidavale USA-le täiendavaid argumente jüaani tugevnemise nõudmiseks.

Kaubandusülejääk kasvas 11,4 miljardile dollarile, ületades kõigi agentuuri Bloomberg küsitletud 27 majanduseksperdi prognoosid. Märtsis oli Hiina kaubandusülejääk võrdluseks 140 miljonit dollarit.

Eksport kasvas aastatagusega võrreldes 30% 156 miljardile dollarile, impordi kasv aga aeglustus 22%-le, teatas täna Hiina tolliamet. Impordi osas oli kasvutempo aprillis madalaim 2009. aasta oktoobrist, tingituna suures osas Hiina valitsuse jõupingutustes kuumava majanduse jahutamiseks.

Järsk kaubandusülejäägi kasv on veel üks argument, mis lisab survet, et maailma suurimate valuutareservidega ekspordiriik oma valuutal kiiremini tugevneda laseks, vähendamaks liigset sõltuvust ekspordist ning ohjeldamaks siseriigis kiirenevat inflatsiooni. Märtsis kiirenes hinnatõus Hiinas 5,4%-le.

Hiina kõrged ametnikud, sealhulgas finantsküsimuste eest vastutav asepeaminister Wang Qishan on praegu Washintonis iga-aastaste kahepoolsete strateegiliste kõneluste raames, kus arutatakse majandusküsimusi. Üks peamisi jututeemasid on Hiina valuuta.

Aprillis lasi Hiina keskpank jüaanil tugevneda 0,9%, mis on selle aasta jooksul suurim ühe kuu sisene tõus.

Täna kehtestas keskpank jüaani kursiks 6,495 jüaani dollari kohta. See on tugevaim näit 1993. aastast. Viimase kuue kuuga on jüaan USA dollari suhtes tugevnenud ca 2,3%, kuid odavnenud koos dollariga teiste suuremate valuutade suhtes.

Hetkel kuum