Tule ja võta oma diplom!

Rein Kuusik 11. mai 2011, 00:00

"Omal ajal jäi mul ülikool pooleli, rahanumbrid ahvatlesid ja pärast neelas töö mu alla. Algul mõtlesin küll, et jõuan samal ajal ka õppida, aga tööl oli nii palju uut ja põnevat ja nii see läks. Algul ei jõudnud üksikutesse loengutesse ja praktikumidesse, seejärel enamikku, tekkisid õppevõlad ja ühel hetkel lõin käega." Selline on tüüpiline endise üliõpilase legend, arvan, et paljudele tuttav. On kurb tõde, et haridustee katkestab 30-50% ülikooli sisseastujatest. Aeg-ajalt saavad nad lehest lugeda või raadiost kuulda, et mingid uued süsteemid nagu VÕTA ja TULE on käivitatud, tõmbamaks katkestanuid õpinguid jätkama, ja meenutavad nii mõnelegi kuulajale, et temagi haridustee on pooleli jäänud.

Mis imerohi see TULE ja VÕTA siis on? Ega see polegi vale, kui öelda: TULE ülikooli oma pooleli jäänud õpinguid jätkama ja VÕTA auga vastu oma diplom. Võidakse küsida: ega siis kohe niisama ei anta, et tulen ja saan? Päris nii see tõesti pole. Kuid oma tõetera selles interpretatsioonis on. Et TULEsse saada, peab vähemalt 50% õppekavast varem täidetud olema.

Aga kui 50% pole või kui lõpetamiseks vajalikust punktisummast midagi puudu on, kuidas siis? Siin tuleb appi VÕTA. Minu kui akadeemilise nõustaja kogemus näitab, et enamik TULE raames õpinguid jätkanutest on töötamise ajal läbinud üsna mitmeid erialaseid ja mitte erialaseid täiendkoolitusi, osalenud väga mitmetes erialastes projektides, ise juurde õppinud uusi tehnoloogiaid jne. Sobivuse korral ja teatud protseduure läbides on need võimalus üle kanda ainepunktideks.

Nii selgubki, et kellel on puudu ainepunkte, saab osa vajalikest ainepunktidest sellisel moel. Nii mõnigi tudeng katab niiviisi selle osa, mis jääb puudu 50 protsendist.

Ma ei taha öelda, et kõik ongi nii lihtne ja õppida ei tulegi. Aga väga palju on neid, kel on juba 50% olemas, ja neidki, kellel sellest tsipakene on puudu. Harvad pole olukorrad, kus TULE raames sisseastujal jääb kirjutada ja kaitsta ainult lõputöö või sooritada 1-2 õppeainet. Ja häbeneda pole põhjust, sest reeglina on TULEkad väga kogenud spetsialistid, kes samal ajal oskavad hinnata ka ülikoolidiplomi tähtsust, lisaks on nad ka julged ja hakkajad. Ürita Sinagi!

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:53
    Otsi:

    Ava täpsem otsing