Tark raha panustab USA võlakirjade vastu

Romet Kreek 12. mai 2011, 00:00

Üleeile käis koos George Sorosega Quantumi fondi asutanud Jim Rogersvälja plaani oma USA valitsuse võlakirjad lühikeseks müüa. Varem on USA valitsuse võlakirjades lühikese positsiooni sisse võtnud maailma suurima võlakirjafondi PIMCO juht Bill Gross.

Rogers plaanib USA valitsuse võlakirjad lühikeseks müüa, sest lõdva rahapoliitika meetme lõpetamine juunis paneb valitsuse võlakirjad tema hinnangul surve alla. Samas ootab ta USA dollari tugevnemist.

"Ma ei ole veel võlakirjades lühike, kuid ma plaanin lühikeseks müüki - võib-olla juba täna (üleeile - toim) pärastlõunal," rääkis Rogers Reuters Insideri telesaates.

Lühikeseks müük tähendab lihtsustatult laenatud varade müüki, et teenida hinnalanguselt. Hiljem kaetakse lühike positsioon edu korral madalamate hindadega ja vara tagastatakse väljalaenajale.

Ka väikeinvestor saab panustada USA valitsuse võlakirjade hinna langusele ehk tootluse kasvule.

Näiteks on USAs börsilt võimalik osta selliseid võlakirjafonde, mille hind liigub topelt ulatuses vastassuunas USA valitsuse võlakirjade hinnaliikumisele. Kui võlakirja hind langeb ühe protsendi võrra, siis fondiosaku hind tõuseb kahe protsendi jagu.

Näiteks on selliseks instrumendiks ProShares Ultra Short 7-10Yr Treasury sümboliga PST. Selle fondiosaku hind jäljendab topelt Lehman Brothersi kümneaastase USA valitsuse võlakirjahinnaindeksi muutust, aga vastassuunaliselt.

ProShares Ultra Short 20 Yr Treasury fond sümboliga TBT jäljendab analoogselt kahekümne- ja enama aastaste USA valitsuse võlakirjade liikumist topeltulatuses vastassuunas. Muidugi, kui võlakirjade hinnad tõusevad, siis kukuvad fondiosakud topeltulatuses.

Nende fondide häda on selles, et nad ei tööta hästi pikaajalisete võlakirjahindadega, kuna on konstrueeritud jäljendama päevaseid liikumisi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:53
Otsi:

Ava täpsem otsing