Kontserdihooaja lõpp Jõhvis ja Tartus

Kersti Inno 13. mai 2011, 00:00

Jõhvi ja Vanemuise kontserdimaja hooaja lõppkontsertidel, mis saavad teoks Vanemuise teatri ja Eesti Kontserdi koostööprojektina, esinevad Vanemuise sümfooniaorkester ja ooperikoor ning Tartu Noortekoor.

Ettekandele tulevad Wolfgang Amadeus Mozarti klaverikontsert nr 9 Es-duur (KV 271) ja Ralph Vaughan Williamsi "A Sea Symphony" ("Meresümfoonia"). Mozart kirjutas nimetatud klaverikontserdi 1777. aastal Salzburgis, kui oli 21aastane.

Kriitikud on teost kõrgelt hinnatud. Charles Rosen on seda "esimeseks kaheldamatuks klassikalise stiili meistriteoseks" nimetanud. Alfred Brendel pidas seda "üheks suurimaks maailmaimeks".

Vanemuise sümfooniaorkestri ees soleerib selle muusikapalaga noor ja andekas pianist Jaan Kapp, kes pälvis mitmel konkursil tunnustust juba Tallinna Muusikakeskkooli õpilasena. Praegu õpib ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias professor Ivari Ilja juures.

20. sajandi alguses oli heliloojate seas populaarne teema meri. Selle ajastu briti heliloojate teine suur inspiratsiooniallikas oli ameeriklase Walt Whitmani luule. Vaughan Williams tõigi need kaks kokku teoses "Meresümfoonia". 1903 alustas Williams Whitmani luulekogu "Leaves of Grass" alusel visandite kirjutamist kooriteosele, mis kandis pealkirja "Songs of the Sea".

Sümfoonia küpsemine võttis aga kuus aastat aega. Ralph Vaughan Williams juhatas ise teose esiettekannet 12. oktoobril 1910 ehk oma 38. sünnipäeval. Kontsert toimus Leedsi festivalil, kus 1907. aastal oli juba edukalt ette kantud "Toward the Unknown Region".

Teose tormiline vastuvõtt ei jätnud kahtlust, et Vaughan Williamsist on saanud oma põlvkonna juhtiv inglise komponist. "Meresümfoonia" on koorisümfoonia sopranile, baritonile, koorile ja orkestrile.

Solistidena on kaastegevad Stanislavski ja Nemirovitš-Dantšenko nimelise Riikliku Akadeemilise Muusikateatri ooperisolist sopran Irina Vaštšenko ja Vanemuise teatri ooperisolist bariton Atlan Karp. Dirigeerib Mihkel Kütson.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:13
    Otsi:

    Ava täpsem otsing