Maksuvõlgnik võitis suurhanke

Alyona Stadnik 13. mai 2011, 00:00

Äripäev kirjutas aprilli lõpus, et keskkonnaehitusfirma Water Ser Groupi tütarettevõte Water Ser Lõuna-Eesti esitas Tartu maakohtule pankrotiavalduse, kuigi veel kuu varem kandideeriti riigihangetel. Teisipäeval võitis Narva ja Narva-Jõesuu veefirma AS Narva Vesi hanke Narva vee-, kanalisatsiooni- ja sadeveetorustiku projekteerimiseks ja ehituseks 14,16 miljoni euroga ühispakkumine, mille tegid Water Ser AS, Water Ser Ehitusjuhtimine OÜ ja OÜ Astlanda Ehitus.

Kolmapäeval selgus, et hankel osalenud Water Seri üksustel on kaelas 28 858eurone maksuvõlg. Eilseks oli summa kahanenud 22 167 euroni.

Kas kohe pärast lepingu sõlmimist ilmnenud maksuvõlg oli juhus või oli allkirjastamine meelega ajastatud nii, et maksuametile 10. kuupäevaks esitatud deklaratsioonide andmed polnud sel hetkel veel teada?

Water Ser Ehitusjuhtimise ning Water Seri juhatuse liige Andres Pürg (kes on ka Water Ser Lõuna-Eesti nõukogu esimees) ei oska maksuvõlga kommenteerida. "Ju siis nii on. Eks see tekkis sellepärast, et maksuametile ei olnud mingisugused summad laekunud," ütles ta.

Vaid Water Seri ja Astlanda pakkumine oli sobiv. Hankelepingu sõlmimisel ning enne seda Water Seril maksuvõlga polnud, kinnitas Narva Vee projektijuht Hilje Õunapuu. Võlg tekkis alles päev pärast lepingu sõlmimist, kuid kuna firma ei kuulutanud välja pankrotti, polnud alust jätta leping sõlmimata, lisas ta. "Riigihangete seaduse kohaselt ei saa lepingut sõlmida sellega, kellel on maksuvõlg enne hankelepingu sõlmimist. Kui lepingu sõlmimise kuupäeval ei ole maksuvõlg üleval, siis miks me peaks ennustama tulevast võlga?" arvas Õunapuu.

Projektijuht tunnistas, et Water Seri ja Astlanda pakkumine oli kõige kallim, kuid samas oli kõik seaduslik. "Riigihangete seaduse kohaselt oli teiste pakkujate puuduseks see, et kaks ei vastanud kvalifitseerimistingimustele, üks oli põhjendamatult madala maksumusega ning üks oli maksuvõlgade pärast kõrvaldatud."

Õunapuu Water Seri maksuvõla pärast ei muretse, sest tegu on ühispakkumisega. "Meil on lepingutöödel tagatis ning lepingu tingimused on täidetud. Seega me ei muretse, meie käitume vastavalt riigihangete seadusele," ütles Õunapuu.

"Hankija, kes sõlmib lepingu ükskõik millise ehitajaga, võib muretseda iga iga kell, sest suvaline ehitaja võib praegusel ehitusturul lihtsalt objektilt minema minna," arvas Õunapuu.

Pürgi sõnul ta ei mäleta enam, miks nad tegid ühispakkumise Astlandaga. "See oli poolteist aastat tagasi. Ju see oli meie arvates parim võimalus," ütles Pürg, lisades, et partnerit maksuvõlg ei mõjutavat. "Plaanime ehitusega õigeaegselt alustada ja lõpetada," lubas Pürg.

Astlanda Ehitust teeb maksuvõlg murelikuks. Astlanda Ehituse juhatuse esimees Jaanus Otsa on aga üllatunud. "Meie kontrollisime teisipäevast maksuvõla seisu, kolmapäeva seisu me ei tea. See on mulle uudis ning loomulikult paneb see mind muretsema," ütles Otsa eile. "Mina arvan, et iga normaalne Eesti ettevõte peab maksud ära maksma, mitte ainult Water Ser. Valisime nad koostööpartneriks umbes kaks aastat tagasi. Seega mul ei olnud võimalik ette näha, kas neil tekib maksuvõlgasid - mina tulevikku ennustada ei oska," ütles ta.

Partneritel olevat võlaõiguslik leping. "Valisin partneri ning mul ei ole võimalik sellest lepingust taganeda. Nii kaua, kui nemad täidavad lepingut, täidan ka mina. Kui nad ei täida lepingu tingimusi, siis vaatan, millised on lepingust tulenevad võimalused," sõnas Otsa.

AS Merko Ehitus osales samuti nimetatud hankemenetluses ühispakkumuse osalisena koos ASiga Terrat ja OÜga Edise Ehitus. Kuigi meie hinnapakkumine oli vastavaks tunnistatuist odavaim, suutsid Water Ser ja Astlanda erinevate vaidlustuste ja kohtukaebustega hankemenetlust nii kaua venitada, et vahepeal sattus OÜ Edise Ehitus maksuvõlgadesse ning ühispakkujad kõrvaldati hankemenetlusest.

Kummaline ja vastuolus riigihangete seadusega on aga see, et kuigi ka ASil Astlanda Ehitus oli hankemenetluse jooksul maksuvõlg, neid hankemenetlusest samal alusel ei kõrvaldatud. Nii OÜ-l Water Ser Ehitusjuhtimine kui ka ASil Water Ser tekkis maksuvõlg vahetult pärast hankelepingu väidetavat sõlmimisaega.

Osalesime antud hinnapakkumisel ühispakkumisena koos Merko Ehitusega. Tegu oli suure hankega ning selleks, et täita kvalifikatsiooninõudeid, tuligi teha ühispakkumine. Nii karmide kvalifikatsiooninõuetega projekte on Eestis tehtud üsna vähe.

Tundub imelik, et hankeleping tehti ettevõttega, kellel tekkis järgmisel päeval maksuvõlg - tellija peab hindama oma töövõtjate seisu. Me kindlasti arutame seda hanget Merko Ehitusega. Tundub kahtlane, et töövõtjaks sai maksuvõlglane, kuid maksuvõla oht on muidugi igal ettevõttel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:53
    Otsi:

    Ava täpsem otsing