Raul Rosenberg: hoiu-laenuühistu seaduses on nõrk koht

Väinu Rozental 12. mai 2011, 07:43

Harju Hoiu-Laenuühistu liikmed lahkusid masu ajal ühistust ja võtsid oma osakuraha välja, põhjendas Maaelu Edendamise Sihtasutuse juhatuse esimees Raul Rosenberg, miks see ühistu pankrotistus.

Harju maakohus kuulutas Harju Hoiu-Laenuühistu (HHL) pankroti välja eelmise aasta 20. oktoobril. Tegu oli teise hoiu-laenuühistu pankrotiga Eestis. Tosin päeva varem ehk 8.10.2010 pankrotistus Võru Hoiu-Laenuühistu. Kui Võru ühistu viidi ilmselt tahtlikult pankrotti ning ühistu juhatuse liikmeid ähvardab kriminaalasi, siis HHLi pankroti üheks põhjuseks oli omakapitali vähesus.

„HHLi asutajad, kelle hulgas oli palju ettevõtjaid, soovisid raskel ajal oma raha igalt poolt kätte saada, sealhulgas ühistust,“ rääkis Rosenberg. „See on tegelikult hoiu-laenuühistute seaduse kõige nõrgem koht. Kui ühistu liige tahab ühistust ära minna, siis peab seaduse kohaselt tema kapitali mingi aja jooksul välja maksma.“

Rosenberg lisas, et HHLi juhatus oleks siiski võinud ühistust lahkujatele öelda, et me peaksime eelistama võlausaldajat ehk siis antud juhul Maaelu Edendamise Sihtasutust ja et omanikele maksame raha välja alles siis, kui kõik võlad on tasutud.

Harju Hoiu-Laenuühistu pankrotihalduri Urmas Trossi sõnul kiirendas HHLi maksejõuetust ka see, et üks osanikfirma läks omakorda masu ajal pankrotti. „Kuna hoiu-laenuühistu osanikud on ühtlasi laenusaajad, siis halvendab ühe laenusaaja tegevuse lõppemine kõigi osanike olukorda,“ lausus Tross.

Nii Võru kui ka Harju hoiu-laenuühistu pankrotistusid Maaelu Edendamise Sihtasutuse (MES) pankrotiavalduse alusel, sest ühistud ei suutnud tagasi maksta MESi antud laenu.

Rosenbergi kinnitusel praegu teiste hoiu-laenuühistutega probleeme ei ole. „Kõik nad teenindavad meie antud võlgasid korrektselt - nende laenuportfell väheneb ja meile laekuvad korralikult tagasimaksed,“ lisas Rosenberg.

 


Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    12. May 2011, 07:44
    Otsi:

    Ava täpsem otsing