Optimism kasvab, aga head ajad ei tule tagasi?

Sten Nahkor 16. mai 2011, 00:00

Pangandussektor sai tõenäolisemalt rängima löögi, seetõttu pole ime, et tippjuhtide uuring näitab pankurite keskmisest suuremat optimismi oma äri tuleviku suhtes. Ja nagu ka Eestis tegutsevate pankade I kvartali head tulemused näitavad, on optimismiks pealtnäha põhjust. Majandus kasvab, tööpuudus väheneb, ettevõtjad investeerivad ja tarbijad toovad säästud turule.

Tempel mällu igaveseks. Ometi on toimunud muutused maailmamajanduse jõujoontes, tarbijakäitumises ja valitsuste rollis finantsasutuste reguleerimisel. Paljud eksperdid prognoosivad, et suhtumine säästmisse ja laenamisse ei ole mitme põlvkonna jaoks sama, mis varem.

Lisaks teadmisele, et majandus on tsükliline ja et tööst võib ilma jääda, jõuab heaoluühiskondadesse üha selgemini ka arusaamine pikenevast elueast, vananevast rahvastikust. Levib ka ebakindlus riiklike pensionide jätkusuutlikkuse suhtes. Seda ilmestab väga selgelt USA täiskasvanud elanikkonna käitumine - igakuisest sissetulekust kõrvale pandava raha määr on tõusmas pretsedenditu 10%ni (buumi ajal oli see alla 3%). Eestiski kasvab eraisikute hoiuste maht järjekindlalt.

Kui pankade laenutulud ei jõua ilmselt niipea buumiaegsele tasemele, on võimaluseks laienemine kasvavatele Aasia turgudele. Ent edu saavutamine võõral finantsturul on oluliselt keerulisem kui tootmis- või teenindussektoris ja nõuab suurt hulka kohalikke olusid hästi tundvaid finantsspetsialiste. Samal ajal on tärkamas ka vastupidine suundumus: Hiina finantsinstitutsioonid otsivad üha agaramalt laienemisvõimalusi.

Lisaks pikas perspektiivis kahanevatele tuludele on pankade probleemiks ka kasvav valitsussektori sekkumine - üha jäigem seadusandlus ja järelevalve ning valitsuste soov võtta suuremat rolli riigi rahanduse ja majanduse juhtimisel võib sektorit oluliselt mõjutama hakata. Selline "riiklikult juhitud kapitalism" võib kaasa tuua omamaise ettevõtluse (ja panganduse) olulise eelistamise, mis poleks sugugi hea vabaturu efektiivsuse seisukohalt ning võib omakorda viia hiljuti kogetud ülekuumenemisest veelgi tõsisema tagajärjeni.

Universaalpangandus hääbumas? Paljud PwCga rääkinud tipp-pankurid kinnitasid, et tiheneva konkurentsi tingimustes võib universaalpanganduse trend olla pöördumas, rõhk pannakse oma konkurentsieelis(t)ele. Lisaks arvavad pankurid, et tehnoloogia ja innovatsioon on need märksõnad, mis eristavad võitjad kaotajatest. Selles, et muutunud oludes ja turgude ümberjaotumisel on lisaks kaotajatele alati ka võitjaid, pole põhjust kahelda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:53
    Otsi:

    Ava täpsem otsing