Transpordil antakse rõivale lisaväärtust

Gerli Ramler 18. mai 2011, 00:00

"Kahjuks ei ole palju Eesti rõivatekstiilitööstused ega ka laiem üldsus teadlikud lisaväärtusteenustest, mida logistikaettevõtted täna pakuvad," sõnab Itella Logistics OÜ tegevdirektor Meelike Paalberg. "Lääne-Euroopas on logistikaettevõttelt teenuste sisseostmine pigem tavapärane, sest iga ettevõte keskendub oma põhitegevusele ning tegevusalad, mis pole põhilised, ostetakse sisse."

Rõivaste transpordil hõlmab logistikateenus kogu riiete müügieelset ettevalmistust. Siia kuuluvad nii transpordi käigus kortsunud riideesemete korrastamine ehk aurutamine, hinnasiltide, hooldusjuhendite ja turvaelementide paigaldamine, riiete pakendamine ja kaupluste müügisaalidesse transportimine, loetleb Paalberg.

Rippriiete logistikat pakuvad vähesed. Rippriiete logistika on spetsiifiline logistika, mis eeldab eriväljaõpet ja spetsiaalseid töövahendeid kogu tarneahelas, möönab Tallinna Kaubamaja ASi logistikajuht Uku Peerna. Tema sõnul enamus logistikaettevõtteid ei oma valmidust rippriiete teenuste pakkumiseks. Selleks on täiesti mõistetavad argumendid, millest kaalukaim on Eesti turu väiksus - investeeringud rippriiete veoks ei tasu ennast lihtsalt ära. Nii puudubki enamustel terminalidel rippriiete vastuvõtmiseks ning käsitlemiseks erivarustus.

Tallinna Kaubmaja ASile tarnitakse rippes mantlid, ülikonnad, kostüümid, ja pintsakud - ehk tooted, mida ei saa transportida kokku lapituna ning mille välimus kastides transportimisel kannatada võiks. Kaubamajale transpordivad riideid enamus rippriidetranspordi valmidusega logistikaettevõtted, nagu DSV Transport AS, AS Kühne & Nagel, DHL Estonia AS ning Itella Logistics. "Võib tunduda, et rippes kauba transport on kallis, kuid hindame seda enda jaoks väärtusena, mis aitab mujal kulusid kokku hoida - nägu näiteks müügieelses ettevalmistuses," ütleb Peerna.

Rõiva transport 2 eurot. Peerna sõnul jääb ühe riideeseme transpordil turu keskmine hind kahe euro piirimaile, mida korrigeeritakse vastavalt mahtudele. Rippes riiete transport garanteerib ostjale tootjatehase kvaliteedi ja müüjale operatiivseima ja optimaalseima tarneahela.

Konteineritäie riidekauba ettevalmistus müügiks võtab umbes 24-72 tundi, ütleb Paalberg. Aeg oleneb ennekõike kauba ning lisaväärtusteenuste mahust ning toodete materjalidest - kindlasti võtab rippuvate riiete viimistlemine rohkem aega kui teksapükstele vaid hinnasildi kinnitamine. "Rõivatranspordi lisateenuseks võiks olla ka aksessuaaride lisamine riietele, nagu teksapükstele vöö pealepanek või toodete brändipakendisse pakkimine, ent seni pole meilt sellist teenust küsitud," lisab Paalberg. "Võimalusi kasutada ära logistikaettevõtte teenuseid on meeletult!"

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:10
    Otsi:

    Ava täpsem otsing