Investorite kukrud täituvad

Fredy-Edwin Esse, California, Katre Pilvinski 19. mai 2011, 09:16

Nüüdseks on selgunud sel aastal dividende maksvad ettevõtted ja nii mõnegi üllatuse tõttu saab väita, et Tallinna börsil võib aktsionär prisket omanikutulu teenida.

Võrreldes möödunud aastaga on toimunud mõned muudatused dividendimaksjate hulgas. Dividendi maksjate hulk jäi küll sarnaselt eelmise aastaga viie ettevõtte peale pidama, kuid tänu kahele kavalale sammule Silvano ja Olympic EG poolt võib tõdeda, et rahalisi väljamakseid teeb koguni seitse börsifirmat.

Üldiselt on dividendi maksvad firmad samad, kes möödunud aastal, kuid uute tulijatena on lisandunud kõigest aasta börsil olnud Premia Foods ja enne kriisi dividende maksnud Olympic. See annab lootust, et pärast kahe suure dividendimaksja - Saku Õlletehas ja Eesti Telekom - lahkumist ei pea Tallinna börsil dividendiaktsiaid tikutulega taga ajama.

Küll aga ei ole Swedbanki Baltimaade aktsiaanalüüsi juht Marek Randma liiga optimistlik ega looda, et järgmisel aastal võiksime näha veel mõnda uut dividende maksvat firmat börsil. "Meie katmise all on praegu 11 Tallinna börsi ettevõtet, nende seast on meie mudelites järgmisel aastal dividendimaksjad samad ettevõtted, kes ka sel aastal," lausus ta.

2011. aasta ja eurole üleminek tõid aktsionäridele ka omamoodi lisateenimisvõimaluse, sest Olympicu ja Silvano juhatus otsustasid euro tulekuga dividendi asemel teha investoritele teistmoodi kingituse. Aktsiate ümberarvestamisel eurodesse vähendati aktsiate nimiväärtust ja sellest üle jäänud raha otsustati jaotada aktsionäridele rahalise väljamakse teel.

Välditakse tulumaksu. Olympic ise põhjendas sellist sammu asjaoluga, et ettevõttel puudub praegusel ajal ja lähitulevikus vajadus omada aktsiakapitali registreeritud suuruses ning seadusest tulenevad aktsiakapitalile esitatavad nõuded on täidetud ka väiksema aktsiakapitali suuruse korral.

Tegelikkuses osutus aga üheks peamiseks põhjuseks teha just sellisel moel aktsionäridele rahaline väljamakse see, et firma ei pea maksma tulumaksu. "Olympic EG ei pea aktsiakapitali vähendamisel aktsionäridele väljamakseid tehes tulumaksu maksma, kuna kapitalivähendusena välja makstavate summade katteks on meie teistest tegevusriikidest teenitud ning seal juba maksustatud tulud," on öelnud ettevõtte finantsdirektor Madis Jääger.

Jätkuvalt heldeim omanikutulu maksev firma on Tallinna Vesi, kes säilitas oma tiitli juba neljandat aastat järjest. Kuid selle aasta üllataja tiitel läheb kindlasti Tallinna Kaubamajale, kes maksab see aasta aktsia kohta sama palju kui viimase viie aasta peale kokku. Üllatust kinnitab ka Randma, kelle sõnul oli Kaubamaja dividend üle ootuste suur, samas kui kõik teised vastasid prognoositule.

Kommentaar
Majandustulemused küll paranevad, kuid uusi dividendimaksjaid ilmselt ei tule
Nils Vaikla
LHV analüütik

Tallinna börsiettevõtetest üllatas oodatust kõrgema dividendiga Tallinna Kaubamaja, mis maksis välja ca 2/3 eelmisel aastal teenitud kasumist. Investorid võisid lahke kasumijaotamise ning arvestatava aktsia dividenditootluse üle kindlasti rõõmsad olla, kuna firmal mahukaid laienemisplaane praegu pole.

Tallinna börsiettevõtete tulemused paranevad koos üldise majanduskeskkonnaga ning ettevõtete 2011. majandusaasta kasumid ületavad kindlasti eelmise aasta näitajaid. Siiski kasumit investorite vahel jagavate ettevõtete ring on püsinud läbi aastate võrdlemisi sarnane, sel põhjusel värsket verd dividende maksvate ettevõtete nimistusse lähiajal ei ootaks. Küll aga võiks mõneaastases perspektiivis dividendiaktsiate ringi astuda Tallink, kui ettevõtte laenukoormus on praeguselt tasemelt allapoole roninud.

Aktsiakapitali vähendamine aktsiate nimiväärtuse vähendamise teel on ettevõtetele kindlasti küllaltki atraktiivne meetod kapitalistruktuuri optimeerimiseks põhjusel, et erinevalt dividendide väljamaksmisest ei tule ettevõttel IPOst kaasatud kapitali väljamakse puhul tulumaksu tasuda.

Silvanole ja Olympicule oli aktsiakapitali vähendamine kindlasti tark tegu, kuna seda soosib pea olematu võlatase. Teised Tallinna börsiettevõtted tõenäoliselt seda teed minemas ei ole, sest omakapitali suhe varadesse võiks pigem kõrgem kui madalam olla. Näiteks on Tallink juba otsustanud. 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. May 2011, 12:36
Otsi:

Ava täpsem otsing