Londoni ajaloo suurim IPO

Fredy-Edwin Esse 20. mai 2011, 00:00

Viimati toodi Londonis enam-vähem sarnase mahuga firma börsile 2006. aastal, kui Vene naftagigant Rosneft korraldas 10,7 miljardi dollarise mahuga IPO. Suurem pidu toimus viimati läinud aasta novembris, kui New Yorgi börsile tuli vahepeal pankrotistunud General Motors.

Aktsiate esmaemissioonile lisab veelgi sära asjaolu, et Euroopa börsiajaloo jooksul on tegu suuruselt kolmanda IPOga. Erilisust tõestab ka fakt, et Glencore'ist saab läbi aegade kolmas ja 25 aasta järel esimene firma, mille aktsiatega hakatakse esimesel ametlikul kauplemispäeval kauplema.

Glencore'i märkimishinnaks kujunes 530 penni ehk hind jäi täpselt pakkumisvahemiku keskele. Selle hinnaga leidis uue omaniku kokku 1,14 miljardit aktsiat, mis müüdi institutsionaalsetele investoritele. Aktsiaemissioon märgiti asjasse pühendatud allikate väitel märkimisväärselt üle ning soovi korral oleks ettevõte võinud väärtpaberid maha müüa ka 550 penni juures. Ühtlasi tähistab IPO maailma suurimale tooraine kauplejale ligi neli aastakümmet kestnud eraomanduse lõppu.

"Glencore'i aktsiapakkumise vastu tundsid huvi investorid üle kogu maailma ning aktsiaemissioon märgiti hinnatasemelt, mille Glencore määras kõrge kvaliteedi ja geograafiliselt laia investorite baasi poolt märkimisväärselt täis," kommenteeris Glencore'i juhatuse esimees Ivan Glasenberg. Arvestades aktsiate ülejaotusoptsiooni ulatub Glencore turuväärtus umbes 62 miljardi dollarini.

"Suurbritannia pikaajalistele investeeringutele keskenduvad fondid võtsid pakkumisest massiliselt ja suure huviga osa," ütles anonüümsust palunud emissiooniga seotud inimene Financial Timesile. "Viimase paari päevaga läks nõudlus hulluks ja sai selgeks, et pakkumist märgitakse mitu korda üle."

Glasenberg on enda 15,7protsendise osalusega ühtlasi ettevõtte suurim aktsionär, mille väärtus on hinnanguliselt 9,3 miljardit dollarit. Lisaks juhile saavad paberil miljardärideks ka juhatuse liikmed Telis Mistakidis, Daniel Mate, Tor Peterson ja Alex Beard. Glencore'i juhatuse kontrolli all on kokku 83,1% aktsiatest.

Börsile jõudev firma on toonud välja, et emissioonist saadavate summade eest kavatsevad nad täielikult välja osta Xstrata PLC, millest 34% osalust omav Glencore on kasvatanud praeguseks välja 70 miljardi dollari suuruse väärtusega kaevandushiiu.

Enne ligi 500 aktsionäri omanud Glencore'i, aastane käive tõusis läinud aastal 36%, 145 miljardile dollarile. Kasum kasvas seejuures 40% võrra, 3,8 miljardile dollarile. Ehkki Glencore'i aktsiatega hakatakse ametlikult Londoni börsil kauplema järgmisel teisipäeval ja Hongkongis kolmapäeval, tõusis aktsia hind eile börsiväliselt umbes 3 protsenti.

Palju on muretsetud, et mõneti mullistunud tooraineturg, mis möödunud nädalatel on suures osas auru välja lasknud, võiks kahjulikult mõjuda ka Glencore'ile, kuid firma erilise ärimudeli tõttu sobivad firmale ka volatiilsed ajad tooraineturul.

"Väga suur hulk inimesi üritab leida korrelatsiooni IPO hinna ja tooraineturul valitseva olukorra vahel," ütles RBC Capital Marketsi analüütik Tim Huff Bloombergile. "Glencore'i puhul on asi veidi erinev, sest neil on väga unikaalne ärimudel võrreldes teiste börsil noteeritud kaevandusfirmadega. Firmad nagu Glencore, kes tegelevad ka kauplemisega, tavaliselt võidavad volatiilse turu puhul, mistõttu on aasta 2011 nende jaoks ideaalne aeg börsile tulla."

Glencore'i õnnestunud IPO peaks andma indu juurde ka teistele ettevõtetele, mis on Jaapani tuumakatastroofi, Lähis-Ida rahutuste ja Euroopa riikide võlakirjakriisi pärast oma börsiletulekut siiani edasi lükanud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:53
    Otsi:

    Ava täpsem otsing