Narva ja Ida-Virumaa päästmine kogub hoogu

Harry Tuul 20. mai 2011, 00:00

Kaitsepolitsei pidas esmaspäeval kinni kolme Narva ettevõtte juhid ja abilinnapea Andrei Filippovi. Eile otsustas kohus jätta Filippovi eeluurimise ajaks vahi alla. Teemat saab käsitleda kitsamalt, vaat et rutiiniks muutuva korruptsioonijuhtumina, aga ka laiemalt, ühe osana Narva ja Ida-Virumaa päästmisest, mis kestnud juba mitu aastat. Täpsemalt hakkas kivi veerema 2007. aastal, mil valitsus laiendas muu hulgas kaitsepolitseiameti volitusi omavalitsuste kõrgemate ametnike ametialaste kuritegude uurimiseks. Eelnev politsei tegevus piirkonnas oli pehmelt öeldes loid.

Ida-Virumaa strateegiline puhastamine. Nimetatud sammust lähtuvalt on seni meedias palju tähelepanu pälvinud eelkõige Tallinnas aset leidnud korruptsioonijuhtumid, kuid strateegiliselt veelgi olulisemaks võib pidada sellest ajast alanud Ida-Virumaa sügavalt läbipõimunud korruptiivsete suhete süstemaatilist lahtiharutamist.

Praegu saab ainuüksi avalike allikate põhjal väita, et vastupidiselt Tallinnale tuli Ida-Virumaal läbi viia õiguskaitseorganite eneste puhastus. Viimastel aastatel toimunud kahe kohtuniku - Mihhail Komtšatnikovi ja Jüri Sakkarti vangistamine on selle ilmekaks näiteks. Kui eelmise aasta augustis putitati ka kohalikku prokuratuuri, saates seda riigiprokuröri kohalt juhtima Margus Kurm, oli tee sisulise töö tegemiseks lõplikult avatud. Seejuures ametlikult valitsuse tasemel sai Ida-Virumaa päästmise plaan heakskiidu mullu septembris, mil kinnitati Ida-Virumaa tegevuskava aastateks 2010-2014.

Tõsi, näiteks Kohtla-Järve linnapea Jevgeni Solovjovi korruptsioonikahtlusele jõuti jälile juba enne eelnimetatud muutusi. Märtsi lõpu seisuga on antud kriminaalasjas juba 23 kuriteos kahtlustatavat ehk peaaegu kaheksa korda rohkem kui poolteist aastat tagasi uurimise käivitudes.

Narva mõjukamatest niiditõmbajatest on seni saanud karistuse vaid endine linnavolinik Aleksandr Moissejev. Linnas kehtivaid sõltuvussuhteid piltlikustab tõik, et vangis istudes sai Moissejev edasi tasusid linnale kuuluvate ettevõtete Transservis-N ja Narva Vesi nõukogust, samuti jätkas ta linna asutatud SA Narva Näitused juhatuse liikmena. Seega toona suurt jõujoonte ümbermängimist ei toimunud, kuigi näiteks volikogu rahanduskomisjoni esimehe Fjodor Ovsjannikovi positsioon ilmselt paranes.

Võimuvõitlus? Suhete säilitamise n-ö garandiks ja sõlmpunktiks on seni olnud Narva volikogu esimees Mihhail Stalnuhhin, kelle lahkumine riigikokku tõi talle enesele küll immuniteedi, kuid jättis linna lõvidele. Kas abilinnapea Filippovi võimalik langemine on võimuvõitluse vili, on vähem oluline taustal, et piirkonna korruptsioonitõvest ravimine on saamas uut hoogu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:53
    Otsi:

    Ava täpsem otsing