Vulkaanipurse sundis Islandi lennujaama sulgema

Sirje Rank 22. mai 2011, 14:42

Island sulges suurima rahvusvahelise lennujaama ja tühistas siseriiklikud lennud, kui purskama hakanud vulkaan paiskas õhku 20 km kõrguse tuhapilve.

Keflaviki lennujaama ja lennunduskontrolli operaatori ISAVIA teatel on tuhapilv levinud üle Islandi ja liigub Gröönimaa poole. Pilv Euroopat ei ohusta. 

Üle Atlandi siirduvad lennud suunati Islandilt ringi ning esialgu ei ole märke, et sellest vulkaanipurskest võiks kujuneda sarnane lennunduskaos nagu läinud aastal Eyjafjallajokulli vulkaani purske tagajärjel.

Läinud aasta aprillis suleti Euroopa õhuruum viieks päevaks kartuses, et tuhk võib kahjustada lennukite mootoreid. Ligi 10 miljonit reisijat pidi otsima muid võimalusi sihtkohta jõudmiseks.

Grimsvotni vulkaan, mis paikneb Vatnajokulli liustiku all pealinnast Reykjavikist 200 km kaugusel idas, hakkas purskama laupäeval.

Islandi ülikooli geofüüsiku Magnus Tumi Gudmundssoni sõnul oli purse kümme korda tugevam kui 2004. aastal, mil vulkaan viimati endast märku andis. Toona purskas vulkaan paar päeva, häirides põgusalt ka rahvusvahelist lennuliiklust.

Teise geofüüsiku Pall Einarssoni sõnul oli läinud aasta vulkaanipurse erandlik ning Grimsvotni purse vaevalt lennuliiklust samaväärselt häirib. Selle vulkaani tuhk on Eyjafjallajokulliga võrreldes jämedam ning langeb kiiremini maapinnale.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. May 2011, 12:50
Otsi:

Ava täpsem otsing