Birjo Must • 23. mai 2011 kell 10:39

Ida saab kiirest euro kasutusele võtmisest vähem kasu

Poola keskpanga juhatuse liikme Marek Belka kinnitusel saab Poola ja ülejäänud Ida-Euroopa pärast valuutaliidu võlakriisi kiirest euro kasutuselevõtmisest vähem kasu.

“Euro kasutuselevõtu otsene kasu tundub olevat väiksem,” ütles ta Kazakhstanis ühe panga aastakoosolekul viibides, vahendab Bloomberg. Belka nentis siiski, et üleminek eurole on jätkuvalt Poola strateegiline eesmärk. “Kriis on muutnud euro kasutuselevõtu tulude ja kulude tasakaalu.”

59-aastane endine peaminister ja Rahvusvahelise Valuutafondi Euroopa osakonna direktor Belka keeldus spekuleerimast, millal on võimalik kuupäev Poola eurole üleminekuks. Kaks aastat tagasi seadis valitsus eesmärgiks viia läbi muutus 2012. aastal, kuid loobus sellest pärast eelarve puudujäägi kasvu ülemaailmse finantskriisi ajal.

Euroopa Liidu suurim ida liige aeglustab ettevalmistusi euroalaga liitumiseks samal ajal kui lääne valitsused võitlevad võlakriisiga. Hetkel soovivad poliitika kujundajad euroala nõuete täitmisest enam keskenduda kontrolli saavutamisele rahanduspoliitika üle, et toeatada majanduse taastumist.

Üks eeldatud kasu euro kasutuselevõtmisel oli Belka sõnul see, et euro annab riigile ligipääsu “rikkalikule ja odavale kapitalile“. Ta lisas, et poliitika kujundajad ei usu enam, et laenukulud langevad tasemele, mida arvati enne kriisi.

Samuti kapital, mis voolas regiooni eelmise kümnendi jooksul, ei suutnud stimuleerida konkurentsivõimet ega toetada moderniseerimist, arvas Belka. Selle asemel läks tema sõnul kapital niiöelda “mitte-kaubeldavale” tööstusele, nagu kinnisvara ja teenused.

Usk, et tugeva fiskaalpoliitikaga riigid on suutelised põgenema ülemäärase kapitali sissevoolust põhjustatud halbade tagajärgede eest osutus samuti illusiooniks, sõnas Belka, viidates Bulgaariale ja Eestile. Siiski muudavad Belka sõnul ühtse valuuta lõplikud kasud selle ihaldusväärseks eesmärgiks. “Sellise riigi nagu Poola jaoks pole võimalik eurotsoonist igavesti eemal hoida,” ütles ta lisades, et  eraldiseisvat valuutat säilitades loob riik võimalikke pingeid liidu integreeritud finantspoliitika ja tööturuga.

Hetkel kuum