Uus tuhapilv mängib närvidega

Kaisa Tahlfeld 24. mai 2011, 00:00

Nädalavahetusel purskas Islandi kõige aktiivsem vulkaan Grimsvötn, mistõttu tuli kinni panna Islandi õhuruum. Euroopas eile veel tuhaprobleeme ei olnud, kuid möödunud aasta aprillis pursanud Islandi vulkaani Eyjafjallajökulli tuhapilvega kaasnenud kaose tõttu kasvab ärevus lennureisijate seas.

Euroopa õhuruumi sulgemise eest otsustav Eurocontrol väljastab praegu infot 24 tunni kaupa ja teatas, et lennuliiklus tuhapilvest häiritud ei ole. Samas võib vulkaani aktiivsuse püsides osa tuhast järgmise kahe ööpäeva jooksul Skandinaavia kohale kanduda ja reisija peaks jälgima jooksvalt ilmateadet.

Eelmise aasta tuhakriisist saadi väärt kogemusi. Estravelist öeldi, et on loogiline, et Eurocontrol jagab infot päevakaupa. "Olukord on ilmselt ettearvamatu," selgitas Estraveli müügi- ja kommunikatsioonijuht Mari-Liis Rüütsalu. "Meile laekunud info järgi praegu muretsemiseks põhjust ei ole."

Büroo lähtub Rüütsalu sõnul peamiselt lennufirmade edastanud informatsioonist. "Loomulikult jälgime erinevaid kanaleid. Nii välismaiseid uudiskanaleid kui ka siseriiklikke ja loomulikult ka Eurocontroli enda infot. Samas tuleb info lendude ärajätmise kohta lennufirmalt ametliku informatsioonina," lisas Rüütsalu.

Tallinna Lennujaama juhatuse liige Erik Sakkov kinnitas eile pärastlõunal, et Islandi vulkaanipurske tõttu ei pea lähiajal lende planeerinud inimesed muretsema, sest eelmise aasta aprilli tuhakriis õpetas palju ja need ametnikud, kellest lendamine sõltub, ei tee oma otsuseid enam nii tormakalt. "Keegi ei tea, mis saama hakkab, aga üldiselt pole veel muretsemiseks põhjust. Ma loodan, et eelmisest kriisist õpiti ja sarnast pulli enam ei tule," märkis Sakkov, vihjates massilisele lendude tühistamisele möödunud aastal.

"Reisijatel soovitan ikkagi olla ühenduses oma reisibürooga või siis lennufirmaga, kellelt lennupilet osteti," kommenteeris Rüütsalu. "Kindlasti tasub vaadata ka nende lennujaamade kodulehti, kuhu minemas ollakse või kust lendu alustatakse," lisas ta.

Kindlustusseltside hinnangul ei anna Islandi Grimsvötni vulkaanipurse põhjust reiside ärajätmiseks, kuid uudiseid sel teemal tasub jälgida.

"Paanikaks praegu küll põhjust pole, kuid uudiseid tasub lugeda," rääkis Salva Kindlustuse kindlustusdirektor Urmas Kivirüüt, kelle sõnul on Salvas tuhapilve tõttu tekkinud reisitõrge kindlustusjuhtum ainult neile klientidele, kes on vastava kindlustuse ostnud. "Selleks tuleb osta reisitõrke lisarisk."

Seesam Rahvusvaheline Kindlustuse ASi turundusspetsialist Eve-Liis Arvisto ütles, et selts hüvitab Islandi vulkaanipurske tõttu tekkinud reisikahjud reisitõrke lisakindlustuskaitse olemasolul eeldusel, et lisakaitsega poliis oli vormistatud enne 21. maid, kui Grimsvötni vulkaan purskama hakkas.

"Pärast 21. maid vormistatud reisikindlustuse poliisidele Islandi vulkaani Grimsvötni purske tõttu tekkida võivate reisikahjude katteks nimetatud lisakaitset juurde osta ei saa, sest tegemist ei ole enam ootamatu sündmusega," kommenteeris Arvisto.

Reisitõrke lisakaitse olemasolul hüvitatakse tema sõnul reisi ärajäämise korral reisipaketi maksumus, mida reisikorraldaja või reisiga seotud teenuse pakkuja, nt majutusasutus, transpordiettevõte, ei tagasta. Kui inimene on aga juba reisile läinud ning tekib raskusi Eestisse naasmisega, näiteks lennud tühistatakse, hüvitab Seesam transpordi- ja majutusteenustele tehtud mõistlikud ja vajalikud lisakulutused.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:53
Otsi:

Ava täpsem otsing