Premia Foodsi aktsia nägi ära ajaloo madalaima taseme

Raivo Sormunen 25. mai 2011, 00:00

Premia Foods raporteeris esmaspäeval pärast börsi sulgemist, et firma esimese kvartali kahjum ulatus 1,98 miljoni euroni ehk ligi kaks korda suurema numbrini kui aasta eest (-1,14 miljonit eurot).

Swedbanki analüütik Risto Hunt tõdes kiiranalüüsis, et Premia Foodsi kasumlikkus kahanes viimases kvartalis märkimisväärselt. "Osaliselt oli see tingitud Venemaa jäätisetootmise üksusest, kus kulusid arvestatakse teistmoodi. Selle tulemusena võiks aga suvisel kõrghooajal olla kulude tase märkimisväärselt madalamal," täpsustas analüütik.

Samuti tõi Premia Foods oma kvartalitulemustes välja, et esimese kvartali tulemusi mõjutas kaalus kaotanud bioloogiliste varade (kalade) vähenemine. Lisaks mõjus Soome kalamüügile negatiivselt ülestõusmispühade jäämine teise kvartalisse ning see, et tooraine kallinemisega kaasnev hinnatõus pole veel täielikult tarbijateni jõudnud.

Mais maksab Soome tarbija juba kõrgemat hinda. Premia Foodsi juhatuse esimehe Kuldar Leisi sõnul saab Soome jaekettide protseduuridest tulenevalt hinnamuutusi teha vaid kaks korda aastas, Premia sai oma hinnakorrektuure teha alles mai alguses. Leis täpsustas, et jaeturul saavad nad tooraine hinnatõusule reageerida viitajaga, kuna hinnamuudatuste perioodi ja sageduse ütlevad ette kaupmehed.

"Premia üheks strateegiliseks eesmärgiks on kasumlik kasv, sest vaid see tagab jätkusuutlikkuse ja nii näiteks on näha, et Baltimaades, kus hinnatõus toimus aasta alguses, on meie brutorentaablus nii jäätise- kui ka külmkaubaäris isegi kasvanud, võrreldes eelmise aasta sama ajaga," märkis Leis.

Premia Foods kordas oma esimese kvartali tulemustes ka 9. märtsil välja käidud käibe- ja kasumiprognoosi. 2011. aastal ootab Premia Foods konsolideeritud käibeks 85 miljonit eurot (+10% võrreldes aastatatgusega) ja puhaskasumiks 1,6 miljonit eurot (0,041 eurot aktsia kohta ehk 25% suurem number kui aasta eest.

Leisi sõnul olid nad 2011. aasta kasumiprognoosi tehes kursis oodatavate esimese kvartali tulemustega. "Premia juhtkonna esindajana saan öelda seda, et ettevõtte esimese kvartali tulemus oli juhtkonna jaoks plaanipärane ning väljaöeldud aastaprognoosides korrektuure ei ole."

"Planeerisime esimesse kvartalisse Peterburi tootmisüksuse kolimise, mis on keerukas ning kulukas tegevus, kuid tegime seda selleks, et efektiivsust suurendada ning olla täielikult valmis suveks," rõhutas Leis 280 000 euro suurust investeeringut. "Kui me poleks saanud seda pikalt kavandatud ettevõtmist teha nüüd, oleksime pidanud ootama terve aasta ning seetõttu oleks ka efektiivsus kannatanud," lisas Leis. Premia Foodsi juhi sõnul oli juhtkonna jaoks esimese kvartali tulemuste juures hoopis üllatav käibe ja kasumlikkuse kasv Balti jäätiseturul.

Suvi näitab, kui tugev Premia Foods tegelikult on. Suvel jäätiseturul teenitavate kasuminumbrite peale rõhub ka Swedbank Markets oma analüüsis.

"Esimene kvartal on tavaliselt aasta nõrgim periood. Võib loota, et teises ja kolmandas kvartalis Premia Foodsi kasumlikkus kasvab, kuna see on aeg mil müüakse hästi kõrge marginaaliga jäätist," märkis Hunt.

Kuna analüütiku sõnul ei kärpinud Premia Foodsi juhtkond oma 2011. aasta prognoose, jätab Swedbank aktsiale antud 1,02eurose hinnasihi muutmata ja soovitab aktsiat akumuleerida.

Premia Foodsi aktsia lõpetas eile Tallinna börsil 0,793 eurol, mis on vaid gramm kõrgemal möödunud aasta juuli lõpus registreeritud 0,79eurosest kõigi aegade madalaimast sulgemistasemest.

Päevasiseselt õnnestus aga kellelgi aktsiat soetada rekordmadalalt ehk 0,76 euro tasemel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:54
    Otsi:

    Ava täpsem otsing