Tulevikus Põhjamaad ja Balti riigid integreeruvad

Rune Bjerke 25. mai 2011, 00:00

Kas pangandus on lokaalne või globaalne äri? Jaepangandus on kohalik äri, korporatiivpangandus on palju enam rahvusvaheliselt orienteeritud. Kuid kogu pangandus baseerub kontseptsioonidel, infrastruktuuril, oskustel ja strateegial. Mõnes mõttes on pangandus nii kohalik kui ka rahvusvaheline äri. Usume sügavamasse Põhjamaade ja Balti riikide integratsiooni tulevikus.

Kas panganduses kui äris peaksid valitsema ka mingid väärtused? Arvan, et panganduses on väärtused olulised. Panganduses on väga oluline usaldus ning võime olla stabiilne nii raksetel kui ka headel aegadel.

Kas hoiustajad peavad muretsema euroala võlakriisi pärast? Ma olen optimistlikum kui paljud minu kolleegid, kuna arvan, et Euroopa riikide ühine saatus on selline, et me peame ühiselt võtma vastustuse kõikide väljakutsete suhtes ning rasketel aegadel üksteise eest seisma. Oleme näinud ELis kokkuleppeid manööverdamiseks, et vältida Euroopa või selle rahaliidul kollapsi. Jääb mulje, et toetav suhtumine on lähitulevikus domineeriv faktor.

Mis saab praegusest euro kriisist ja kui palju mõjutab see pangandust? Võlakriis paaris Euroopa riigis ning Ameerikas ja Jaapanis on kriitiline maailma majanduse jaoks, seetõttu usun, et tehakse palju vältimaks šokki, mida me nägime Euroopas 2008. aasta oktoobris. Tagasi vaadates näeme kindlasti vajadust koordineeritud tegevuseks ning pingutusi, et rakendada tegevust ühel ajal erinevatel turgudel, regioonides ja riikides. 2009. aasta näitab, et praktiliselt kõik on võimalik, kui tegutsetakse koordineeritult. Loodetavasti 2008. aasta õppetunde rakendatakse praeguste Euroopa proovikivide lahendamisel.

Miks Teid üleüldse huvitab nii väike turg nagu Eesti? Eesti turg on väike, kuid Norra on samuti väike riik. Me näeme siin suurt potentsiaali. Usume, et Norras saavutatuga sarnaseid arenguid näeme ka Eestis järgnevate dekaadide jooksul. Pikemat perspektiivi vaadates usume, et Eesti platvorm loob aastate jooksul väärtusliku osa kogu panga tegevuses. Jah, Eesti on väike riik, kuid kui kõik väikesed riigid kokku liita, siis lõppsumma on suurem.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:54
    Otsi:

    Ava täpsem otsing