Austria linnad võtavad Adolf Hitlerilt aukodaniku tiitli ära 

Kadrin Karner 28. mai 2011, 12:12

Mitmeid Austria linnu on haaranud paanika, mistõttu sunnitakse ajaloolasi kontrollima linnade arhiive, et saada selgust, kas Adolf Hiltler on endiselt nende linnade aukodanik või mitte.

Amstetteni linn teatas sel nädalal, et pärast rohkem kui 60 aastat tühistati Hitleri aukodaniku staatus. Hitler külastas linna 1938. aastal ja sai selle linna aukodanikuks aasta hiljem, vahendas BBC. 

Kui osad Amstetteni linnavolikogusse kuulunud liikmed hääletasid Hitleri aukodaniku staatuse äravõtmise poolt, siis teised väitsid, et hääletamine pole üldse vajalik, kuna Hitleri aukodaniku staatus katkes 1945. aastal, kui ta suri.

Ka paljudes teistel linnades käib tuline arutelu, kas natsidele antud aunimetused on tänaseks aegunud või tuleks need tühistada.

Ühe Austria lõunapoolse linna Klagenfurt linnapea Christian Scheider ei oodanud ära debati tõusetumist ega tulemust vaid kasutas oma erakorralisteks olukordadeks antud linnapeavolitusi ja lasi Hitleri nime linna aukodanike nimekirjast maha võtta. „Kui Hitler ka kunagi sai Klagenfuti aukodanikuks siis nüüd on see tiitel tühistatud ja tagasi lükatus,“ lausus linnapea.

Klagenfurt ajaloolased on leidnud natsiajastu ajalehe, mis kirjeldab Hitleri aukodanikuks nimetamise tseremooniat 1938. aastal.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. June 2011, 10:55
Otsi:

Ava täpsem otsing