Helenius taastab usku Baltimaade börsidesse

ÄP 30. mai 2011, 00:00

Viimasel ajal ei möödu nädalatki, mil me ei kirjutaks võimalikest uutest lisandujatest Tallinna börsile. Tõsi, senised kirjatükid on sisaldanud enam spekulatsioone ja unistusi kui kindlaid fakte, kuid tänane Äripäev kirjutab, et suurärimees Joakim Helenius lubas reedel pühalikult välja - tema vastloodud Trigon Dairy Farm tuleb järgneva 12 kuu jooksul Tallinna börsile.

Baltimaad pole konnatiik. Äripäeva arvates näitab see julge lubadus, et vähemalt üks Eestis tegutsev ettevõtja usub, et Baltimaade börsid pole konnatiik, kuhu tulla ei tasu. See näitab, et vähemalt Heleniuse meelest on Tallinna börsil tulevikku. Laiemalt võttes on see Heleniuse lubadus järjekordne märk, mis annab indikatsiooni kogu Eesti ettevõtjate kindlustundest - ettevõtja tunneb end meie arvates praeguses majanduskeskkonnas üha kindlamalt. Samuti on igati tervitatav, et me tühjale börsiletile on lisandumas värsket kaupa.

Helenius ise on omaette fenomen. Seni on temast jäänud mulje, et talle meeldib väikese turuväärtusega ettevõtteid veelgi väiksemaks tükeldada. Mäletate, oli kord maailmakuulus suusatootja Viisnurk, mis tänaseks küll Visud nurka visanud? Helenius eraldas sellest maatüki, praeguse börsifirma Trigon Property Developement, millest pidi saama suur kaubanduskeskus. Maatükk on aga praegugi vaid maatükk.

Ettevaatlikkust peaks lisama ka Heleniuse intervjuu reedeselt pressiürituselt (mis oli mõeldud muide suuremate ajalehtede peatoimetajatele, sic!), milles avaldas soovi, et meedia võiks tema uue toote maha müüa. Ehk et meedia peaks avalikkusele selgitama, miks on hea seda aktsiat osta! Samas, kas maksab Heleniust hukka mõista väljaöeldud mõttekäigu eest? Tõstku käsi, kes kordagi pole tahtnud meediat oma huvides ära kasutada!

Väärt idee. Tegelikult on Heleniuse idee üpris hea - teha kiratsevatest kolhoosidest kaasaegsed põllumajandusettevõtted. Eriti praegust üleilmset toidupuudust arvestades. Ühesõnaga, Helenius tahab Loode-Venemaal valitsevat piimanälga leevendada. Ning kuna Eestil on selle piirkonna toiduainetega varustamisel pikaajaline kogemus varnast võtta, tõttabki ta meie inimeste abiga seda nõudlust katma. Sealjuures tahab Helenius ka Grossi teha ehk kogu ahelast võimalikult suurt tükki omale jätta - ta tahab lehmadele sööta oma Trigon Agri kasvatatavat vilja. Heleniuse värske ettevõtmise kasuks räägib ka lihtne fakt, et põllumajandusmaa hind on Venemaal madal. Kui Eestis maksab hektar põllumaad 866, siis Venemaal vaid 491 eurot. Rääkimata vanast Euroopast - Soomes maksab hektar 7000, Suurbritannias 17 773 ja Taanis 25 919 eurot!

Igal juhul üritab Helenius tänuväärt asja - eksportida Eesti know-how'd piimakarja kasvatamisest. Nii on Trigonil kavas Peterburi lähistele plaanitavaid farme juhtima panna eestlased, ka farmide lihttööjõud, kes võetakse kohapealt, koolitatakse välja Eestis. Samuti saavad lehmad olema Eesti päritolu.

Plaan on hea, nüüd on tarvis vaid jõulist ja tarka teostust. Ja tegelikult, Äripäeva arvates võiks teisedki ettevõtjad nüüd veidi julgemalt tulla ja proovida, kas saavad pankadesse hoiustatud raha kätte.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:54
    Otsi:

    Ava täpsem otsing