Auto teisaldamise eest raha küsimine ebaseaduslik

Alyona Stadnik 31. mai 2011, 00:00

Advokaadibüroo Eversheds Ots & Co vandeadvokaadi Tambet Toomela sõnul puudutab see otsus sisuliselt kõiki isikuid, kelle sõiduk on teisaldatud ja kes pole veel kaebetähtaega mööda lasknud. "Samuti isikuid, kelle sõiduk teisaldatakse veel enne uue liiklusseaduse jõustumist. Nad saavad teisaldamise vaidlustada ja nõuda makstud sõiduki teisaldus- ja hoiukulude hüvitise tagastamist," ütles Toomela. Ta märkis, et isikud, kes ei vaidlusta sõiduki teisaldamist ja hüvitise maksmist tähtajaks, raha tagastamist nõuda ei saa.

Tallinna halduskohtu otsuse järgi on liiklusseaduse paragrahvi 20" lõike 7 esimene lause põhiseadusevastane. Lisaks tunnistati põhiseadusevastaseks seda korda sätestav valitsuse määrus nr 279 "Sõiduki lähimasse valvega hoiukohta või politseiasutusse toimetamise ning seal hoidmise ja valvamise kulude hüvitamise kord ja määrad", mis võeti vastu 27.08.2002. See kehtib veel umbes kuu aega.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi nõuniku Rasmus Ruuda sõnul tuleneb volitusnorm määruse kehtestamiseks liiklusseadusest. "Liiklusseaduse kohaselt on sõiduki teisaldamise õigus politseiasutusel ja kohalikul omavalitsusel."

Kohus leidis, et kohustus tasuda sõiduki teisaldus- ja hoiukulud on vaadeldav avalik-õigusliku rahalise kohustusena. Samal ajal sätestab riiklikud maksud, koormised, lõivud, trahvid ja sundkindlustuse maksed põhiseaduse paragrahv 113. Sellele tuginedes tõi kohus välja, et ühtegi avalik-õiguslikku rahalist kohustust ei või kehtestada muu õigusakti kui seadusega.

Transpordiameti ja Tallinna munitsipaalpolitsei esindajate sõnul ei laeku sõiduki teisalduse ja hoidmisega seoses sissenõutud kulud linnakassasse, vaid teisaldamisega tegelevale ettevõttele.

Nad rõhutasid, et kirjeldatud kohtuotsus ei ole veel jõustunud ning seega on seaduslikkusest/ebaseaduslikkusest praegu vara rääkida.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:54
    Otsi:

    Ava täpsem otsing