Energiasääst kuulub projekteerimise juurde

Gerli Ramler 01. juuni 2011, 00:00

Mida vähem energiat inimese jaoks mõnusa olemise tagamiseks kulutatakse, seda energiasäästlikum on maja. Kui palju arendajad ja arhitektid uue maja projekteerimisel energiasäästu silmas peavad?

"Energia säästmine on alati üks osa projekteerimisest ning minu kui arhitekti jaoks pole see olulisem kui hoone väline ilme või hea plaanilahendus," sõnab Kaido Kepp OÜst Arhitektuuriklubi. "Kõik kokku on mõnus elukeskkond, kus ei tuleks üle tähtsustada üksikuid komponente."

Tema hinnangul soojustatakse hooneid hoolikamalt kui veel aasta tagasi ja soojusvahetiga ventilatsioonist on saanud reegel. "Aga see on kõik loomulik areng ning ei tuleks eelistada üht materjali teisele tema energiasäästlikuse põhjal. Määravaks on ikkagi ehituse lõpphind ja sobivus keskkonda! Kahjuks või õnneks paneb turg asja paika ning nii eelistatakse endiselt kivimaju puitmajadele ja suuri aknapindu ökonoomsusele."

Lähtutakse normidest. NCC Elamuarenduse juhatuse liige Priit Aer selgitab, et hoone energiatarve sõltub hoone välispiirete soojapidavusest. Ehitusmaterjale liigitatakse nende soojajuhtivuse järgi ja hoone väikse energiatarbe tagamiseks valitakse piirdekonstruktsioonidesse materjalid, mille soojusjuhtivus on väike. Kasutatavate materjalide soojusjuhtivuste põhjal arvutatakse konstruktsiooni soojusjuhtivus, mille miinimum on määratud normidega. Aeru sõnul on teine tähtis komponent on energiasäästlik õhuvahetus.

Tellija ütleb eelistused. "Arhitektid valivad materjale lähtuvalt normidest tulenevatest miinimumnõuetest. Tellijate lähteülesande kohaselt võib loomulikult projekteerida normidest soojapidavamaid konstruktsioone," nendib Aer. Tema sõnul tekivad eelistused nii tellijate soovidest, hoone arhitektuurist kui ka ehitusmaksumusest. Valikud on enamasti projektikohased, kuigi arhitektil või ka arendajal võib olla mõni lemmikmaterjal. "Projektdokumentatsioonis kajastatud materjalide vahetus on võimalik, kui vahetatava materjali näitajad on samad või paremad," lisab Aer.

Arhitektina maja projekteerides ei koondu tähelepanu mitte üksikule materjalile, vaid meetmetele, millega on võimalik saavutada energiasäästliku maja projekteerimise eesmärki. Kusjuures olulisem on orienteeritus ilmakaarte suhtes ja hoone kompaktsus. Seejärel määratlen välisseinte konstruktsiooni, mis koosneb mitmest materjalikihist. Pean saavutama konstruktsioonile ettemääratud soojajuhtivuse suuruse.

Loomulikult eelistan materjale, mille omadused lubavad mul püstitatud eesmärki saavutada. Ehk energiasäästliku hoone projekteerimisel on ikkagi kasutatavad kõikvõimalikud materjalid, kuid eelistatud on paremate soojapidavuse näitajatega materjalid.

Energiasäästuga puutub arhitekt tänapäeval kokku praktiliselt iga päev, sest uued projektid peavad vastama määrustele, mis reglementeerivad energiasäästu minimumnõuded. Materjalide valik tuleneb paljus ka tuleohutuse nõuetest ja on allutatud ikka arhitektuurse peaidee saavutamisse. Arendajad, nagu ka arhitektid, arvestavad lahendustega, mis arvestavad kompleksseid nõudeid. Kui arenduse äriidee on saavutada miinimumnõuetest suuremat energiasäästu, siis on see arendaja teadlik valik ning siis pole ka aktsepteerimine probleem.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:11
    Otsi:

    Ava täpsem otsing