Intressimäärade tõus jääb juunis ära

Raivo Sormunen 01. juuni 2011, 08:17

Viimase kuu jooksul veidi odavnenud nafta hind on üks põhjustest miks järgmisel neljapäeval kogunev Euroopa Keskpank  jätab baasintressimäära tõstmata.

Eile avaldatud eurotsooni maikuu 2,7 protsendine inflatsiooninumber oli väikest viisi positiivne üllatus, kuna analüütikud ootasid keskmiselt 0,1 protsendipunkti võrra kiiremat hinnatõusu.

Kerge hinnalanguse eest võib tänu võlgneda nafta hinnale, mis on Londonis tulnud kuuga  125 dollarilt 116 dollarini barrelist. Ka Eesti tarbijad on tõenäoliselt näinud, et bensiin 95 Euro jaehind on kuuga vajunud 1,24 eurolt 1,21 euroni liitri kohta. See on kahjuks küll vaid mõned protsendid, aga midagigi.

Kuna aga praegune inflatsioon on väga kaugel Euroopa Keskpanga maksimaalsest taluvuspiirist (2,0%), siis hinnatõusu ohjamiseks minnakse tõenäoliselt intresside kallale juba järgmisel kuul ning tõstetakse baasintressimäär 1,25 protsendilt 1,50 protsendini.  Aasta lõpuks võiks baasintressimäär olla 1,75 protsendi juures. Kuna intressimäärade tõusunurk on suhteliselt valutu ei tohiks Eesti laenuklientide olukord lähiajal halveneda. Hoopis vastupidi. Intressitasemed on endiselt vägagi madalad ning laenuraha jätkuvalt odav hind ning kasvav tarbijausaldus võiks meelitada ettevõtjad ja eraisikud rohkem laene võtma. Täpsema pildi laenuturust annab 27. juunil ilmuv pangandussektori kuuülevaade.

Teistest makromajandust ja börse puudutavatest sündmustest loe juba tänasest Äripäevast.

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. June 2011, 08:17
Otsi:

Ava täpsem otsing