Nokia tulevik tume

Katri Soe-Surén 02. juuni 2011, 00:00

Kahe päevaga on Nokia aktsia hind langenud üle 20% ning jõudnud viimase 13 aasta madalaimat taset tähistava 4,51 euroni. Ka Eesti investorid on ühe populaarsema välismaise väärtpaberi käekäigu pärast mures.

Börsianalüütik ja investeerimisnõustaja Tõnis Oja ei söanda Nokiale lähiajal positiivset stsenaariumi ennustada. "Ma ei ole juba tükk aega Nokiasse positiivselt suhtunud ega jaganud positiivset meeleolu, mis paljude kohalike investorite hulgas on olnud," kommenteeris ta. Ojale pole Nokia halb uudis üllatus.

Lähiajal midagi head pole loota. Oja müüs oma aktsiad juba mullu sügisel. "Nokia on ajalooliselt olnud väga hea ettevõte, aga praegu ma küll ei näe, et lähema paari aasta jooksul midagi positiivset toimuks. Asi pole ainult Windowsi operatsioonisüsteemis, millele on pandud suuri ootusi, vaid ikkagi telefonide kogu arengus, kus eesotsas on Apple ja Google'i Android."

Väikeaktsionär Rene Ilvese portfellist moodustas Nokia enne langust 15%, nüüd 12%. Samas soovitab ta Nokia aktsiaid osta, sest pole enda sõnul oma algset investeerimisteed muutnud. "Microsofti tehingu mõju alles tuleb. Ma ise ostaks ka juurde, aga kahjuks olen kogu raha ära investeerinud," lausus Ilves. Tema sõnul peaks Nokia aktsia veel paar päeva langema ja siis võiks järgneda tõus.

Väikeaktsionär Arvo Nõgest tabas kasumihoiatus üllatusena. Ta pole veel otsustanud, kas peaks aktsiaid juurde ostma või hoopis müüma. "Vaatan lähipäevadel. Praegu on kõik võimalused lahti," sõnas ta. Nõgesel on enda sõnul Nokias päris korralik positsioon.

Kartus sai kinnitust. "Kartus, et Nokia probleemid pärast kokkulepet Microsoftiga lühiajaliselt pigem suurenevad, sai sellega kinnitust," nentis Kawe Kapitali partner Kristjan Hänni. "Esimesed koostöös Microsoftiga tehtavad telefonid jõuavad turule eeldatavasti aasta lõpus. Siis saab esialgse pildi, kuidas tarbija need vastu võtab. Kui positiivselt, siis see võiks Nokia aktsia taas tõusule aidata. Enne seda jääb aktsia tõenäoliselt volatiilseks ning võib vabalt ette tulla ka veelgi madalamaid hindu, aga pigem usun, et see koostöö on Nokiale pikemaajaliselt õige valik ja aktsiat tasub osta."

Nokiat sundis käibe- ja kasumihoiatust andma mobiiltelefonide kehv müügiedu põhiturgudel Euroopas ja Hiinas. Varem loodetud 6,1-6,6 miljardi euro asemel tuleb teise kvartali käive tehnoloogiahiiu teatel tublisti väiksem ning kasumi kasv võib prognoositud 6-9% asemel hoopis nulli jääda.

Ettevõte avaldab teise kvartali tulemused 21. juulil.

Aktsia hind võib kukkuda 2-3 euroni. Eile Nokia aktsia langus jätkus, sest ettevõtte tulevik on tume. J.P.Morgan langetas aktsia hinnasihi 5 eurolt 4,25 eurole, Credit Suisse aga 5,5 pealt 4 eurole. Suurimad pessimistid ennustavad põhjahinnaks aga kõigest 2-3 eurot.

Investorid jätkasid aktsiate müüki, sest analüütikud seadsid küsimuse alla, kas Nokia kunagi üldse suudab turuliidri koha tagasi võita, kirjutas Reuters. "Hoidume jätkuvalt (Nokia) aktsiatest, kuna Symbiani nutitelefonide müük kahaneb kiiremini kui oodatud ning oleme skeptilised, kas uued Windowsiga mudelid suudavad kaotatud kasumi tasa teenida," ütles Gleacher & Co analüütik Stephen Patel.

Kõige varem võib tulla pööre paremuse poole 2011. aasta lõpus, mil jõuavad müügile uued Windowsiga tooted, kuid isegi siis pole mingit kindlust, et ostjad neid ka tahavad, nentis ka J.P. Morgani analüütik Rod Hall, soovitades investoritel hoida Nokia aktsiate osakaal väiksena.

Šokeeriv kasumihoiatuse päev ei jää Nokia ajaloos kindlasti viimaseks selliseks, arvab ajakirja Forbes blogija Eric Kravitz ja tsiteerib analüütik Pierre Ferragut, kelle väitel olevat küpsemas Nokia mustim stsenaarium.

"Usume nüüd, et Nokia telefoniäri saab kahjumit ka III ning 2012. aasta I kvartalis. Usume ka, et Windowsi operatsioonisüsteemil põhinevate telefonide turuletulek kujuneb raskeks."

Ferragu ennustab Nokiale lausa Motorola omaga sarnast tulevikku, prognoosides II kvartalis Nokia nutitelefonide turuosa languseks võrreldes mullusega 19%.

Tulevik on tume. Ferragu ei usu, et Microsoft Phone 7 suudaks Nokiat päästa. "Kiirelt muutuval turul on Nokia väga kiiresti kaotamas. Kasumihoiatus tõestas, et järgmised aastad tulevad väga rasked ning müüginumbrid ja turuosa langevad jätkuvalt."

Nokia juht Stephen Elop on rasket olukorda põhjendanud üleminekuga uutele parematele toodetele ning lubas uuenduste juurutamist kiirendada. Elop kinnitas, et esimene Windows Phone'iga Nokia jõuab müügile IV kvartalis.

Menukas Androidi operatsioonisüsteem oleks aidanud Nokia nutitelefonid kiiremini massidesse, kui seda suudab Microsofti Windows Phone 7, arutleb Briti lehes Telegraph mobiilituru ekspert Jonathan Leggett.

Internetipoed kinni. "Nüüd on Soome firma aga päris pikaks ajaks kallimate telefonide turult välja puksitud, sest WS7 on ikka veel alles loomisel," ütles Laggett.

Kuni Microsoft üritab Apple'it ja Androidi kinni püüda, ei jää Nokial üle muud, kui anda parim kahe SIM-kaardiga telefonide turul, mis näivad arengumaades olevat üpris menukad, ning täiustada olemasolevaid Symbianiga telefone.

Eile selgus lisaks, et Nokia sulgeb Hispaanias, Hollandis, Prantsusmaal ning Rootsis oma internetipoed, sest telefonide läbimüük olevat jäänud niruks. Lisaks kaalutakse internetipoe sulgemist Poolas ning Soomes, väitis Soome ajaleht Taloussanomat.

Portaali Engadget väitel ei tasunud internetiäri ära, sest võrguoperaatorid müüvad neis riikides telefone Nokiast odavamalt.

Kui Nokia ütleb, et 2011 ja 2012 on üleminekuaastad, siis nii pikk aeg kiiresti liikuvas mobiiltehnoloogiamaailmas on tegelikult lausa seisak.

Nokia turuosa kahaneb praegu kiiremini, kui keegi oleks osanud oodata. See omakorda õõnestab kaubamärgi väärtust, sest samal ajal vahetavad kliendid oma telefonid välja teist marki aparaatide vastu ja harjuvad ära nende operatsioonisüsteemidega.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:54
    Otsi:

    Ava täpsem otsing