Ka Eesti vajab korruptsioonivalimisi

Harry Tuul 03. juuni 2011, 00:00

Eile toimus Lätis nn korruptsioonivalimiste esimene voor, seimi ees seisid praegune president Valdis Zatlers ja ekspankur Andris Berzinš. Vaikselt edenenud valimisteks valmistumine sai uue pöörde 28. mail, mil istuv riigipea teatas, et paneb hääletusele parlamendi laialisaatmise. Põhjuseks austuse puudus kohtuvõimu vastu ning igasuguse usalduse kaotamine valijate silmis.

Oligarhid ja korruptsioon on põhiteemaks veel kaua. Lisaks presidendivalimistele seisab 23. juulil ees rahvahääletus seimi laialisaatmiseks. Ning kui rahvas otsustab seimi laiali saata, on ees uued parlamendivalimised, kus sama küsimus tõstatub taas. Seda muidugi juhul, kui lõviosas nn oligarhide kontrollitud meedia lubab taolisel teemapüstitusel üldse kerkida.

Sel nädalal tuli ka järjekordne teade vahistamisest Virumaal. Vahi alla võeti Jõhvi vallavolikogu liige, majanduskomisjoni juht Alar Seppern, keda prokuratuur kahtlustab konkurentsiga seotud kuriteole õhutamises.

Vaid nädalapäevad varem pidas kaitsepolitsei konkurentsi kahjustava kokkuleppe sõlmimist puudutava kriminaalasja raames kinni kolme Narvas tegutseva ettevõtte juhid ja Narva abilinnapea Andrei Filippovi. Viimase jättis kohus eeluurimise ajaks vahi alla.

Endiselt käib uurimine Kohtla-Järve linnapea Jevgeni Solovjovi korruptsiooniasjus.

Karistuse on juba kandnud endine Narva abilinnapea Sofia Homjakova ja endine Narva linnavolinik Aleksandr Moissejev, kes vangis istudes sai edasi tasusid linnale kuuluvate ettevõtete Transservis-N ja Narva Vesi nõukogust ja jätkas SA Narva Näitused juhatuse liikmena.

Midagi on selgelt mäda.

Kolmapäeval arutas riigikogu Ida-Virumaa probleeme. Ida-Virumaal on tööpuudus Eesti kõrgeim - 15,5%-, kusjuures töötutest pooled ehk ligi 12 000 inimest elab Narvas.

Peaminister Andrus Ansipi vihjest, et põhjuseks on kohalike võimude tegematajätmised, süttinud Narva endine volikogu esimees Mihhail Stalnuhhin küsis samas, kas ka temal on olnud osa tööhõive pidurdamisel Ida-Virumaal ja konkreetselt Narvas.

"Investeeringud armastavad ausat ja läbipaistvat asjaajamist, investeeringud armastavad väga madalat korruptsioonitaset. Kahjuks Eesti võrdluses Ida-Virumaa sellega silma ei paista ja see peegeldub omakorda ka piirkonda tehtud vähestes investeeringutes," vastas Ansip. Temaga peab nõustuma.

Ka Eesti vajab oma korruptsioonivalimisi ja seda mitte ainult Ida-Virumaal. Pealegi, Pärnu on selleks korra juba edukalt eeskuju andnud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:54
Otsi:

Ava täpsem otsing