Sirje Rank • 3. juuni 2011 kell 8:56

Moody’s: USA reiting ohus

Reitinguagentuur Moody’s hoiatas eile, et võib USA tipptasemel reitingu võimalikuks langetamiseks üle vaadata, kui Washingtonis ei suudeta kokkuleppele jõuda ei valitsuse 14,294 triljoni dollari suuruse laenulimiidi tõstmises ega eelarvedefitsiidi vähendamises.

Miks kokkulepet nii raske on saavutada, näitab ilmekalt kõige värskem arutelu, kirjutab Wall Street Journal. Esindajatekoja demokraadid survestasid president Barack Obamat nõudma, et igasugune eelarvekokkulepe, mis eeldab kulutuste järsku kärpimist, peab sisaldama ka maksude tõstmist. Sellega vabariiklased nõustuda ei kavatse.

Kui laenupiir jääb tõstmata, tekivad USA rahandusministeeriumil kohustuste täitmisega raskused augusti algusest. Kui USA valitsus mõne intressimakse tegemata jätab, toob see kaasa reitingu languse ühe kuni kolme pügala võrra, ütles Moody’se laenuametnik Stephen Hess.

Investorid, kes ostavad USA võlakirju, pole end seni sellest vägikaikaveost eriti hirmutada lasknud. Vähe on neid, kes usuvad, et poliitikud on tõesti valmis nii kaugele minema, et lasevad USA-l kohustustega jänni jääda. Pigem suhtutakse toimuvasse kui poliitilisse teatrisse.

Hess hoiatas, et kui Moody’s reitingut langetab – ehkki agentuur loodab, et miski seda praegu esile ei kutsu – jääks reiting madalamale tasemele ka siis, kui USA kongress peaks lõpuks siiski otsustama laenupiiri tõsta.

Reitinguagentuur S&P muutis USA reitinguväljavaate stabiilselt negatiivseks kaks kuud tagasi, põhjusel, et poliitikud ei suuda eelarvedefitsiidi kärpimise osas kokkuleppele jõuda.

USA rahandusminister Timothy Geithner on siiski optimistlik, avaldades lootust, et suve jooksul jõutakse eelarvedefitsiidi kärpimise plaanis siiski kokkuleppele ning ära suudetakse hoida ka võlakriis.

Hetkel kuum