EKSPORT: Pimesi turule minek maksab kätte

Alyona Stadnik 08. juuni 2011, 00:00

Elektroonikatööstuse Eswire OÜ juhatuse liikme Raudo Oolma sõnul on nende süsteem välja töötatud soomlastega ehk nende eksport on Soome kodune kaubavahetus ja nii on nad vigadest hoidunud. "Põhiviga on see, et ei arvestata siseturuga, minnakse nagu oma turul mütsiga lööma. Tegelikult peaks enne selgeks tegema selle turu siseturu tingimused, ekspordireeglid, käitumisreeglid ning mis nendega kaasneb, sest igas riigis on see erinev," nimetas Oolma tüüpilist viga.

GatewayBalticu tegevjuht Ines Andersone sõnul on turu-uuringu tegemata jätmine üks kolmest põhiveast, mida Baltimaade eksportöörid uutele turgudele sisenedes teevad. Lisaks turgu puudutavale infole annab see vastuseid ka tavade kohta. "Peaks käituma vastavalt selle riigi käitumisreeglitele ja sinna sulanduma," sõnas Oolma. Ta märkis, et oluline on teada näiteks riietumistavasid. "Mõnes riigis võid teksadega kohtumisele minna, mõnes riigis see ei tule kõne allagi ning tuleks riietuda väga konservatiivselt," täpsustas Oolma. Seega tasub eksporti alustada turu-uuringuga, siin saab näiteks välisministeeriumi abi kasutada.

E-kirjadele panustamine on teine viga. "Ettevõtjad ütlevad, et nad on saatnud umbes 200 e-kirja potentsiaalsetele partneritele Soome, aga mitte keegi ei ole mulle vastanud. Kui mina küsin, kas sa oled helistanud ja kui paljudega sa oled reaalselt rääkinud telefoniga, siis vastuseks tuleb, et kahe või kolmega," sõnas Andersone, kes soovitab pigem helistada. "Kui helistada, siis kindlasti ei tohiks rääkida müügist ehk mitte kohe hakata müüma, vaid tuleks rääkida partnerlusest või tulevikust," märkis Andersone.

Sellega on päri ka Oolma, e-post ei tule kontaktide loomisel kõne allagi. "E-kirjaga ei saa sa endale mitte mingisugust partnerit. Võib-olla sajast e-kirjast kahega näkkab, aga siis peab sellel partneril endal väga suur häda olema, et sind tahta. Isiklik suhtlus on palju tähtsam. Inimese nägemisest saad endale ettekujutuse, mis edasi hakkab saama ja kas sellest koostööst tuleb asja või mitte," rääkis Oolma.

Samas on oluline telefoni teel kontakti luues leida tasakaal müügi ja tutvustamise vahel - kui hakkad telefonis end või oma firma tooteid müüma, võid kiiresti vastuseisule põrkuda. "Inimesed ostavad inimestelt. Sul võib olla kena kodulehekülg, hea suhtlus telefoni teel, aga selleks, et omada õiget partnerlust, on vaja inimestega kohtuda. Seega on oluline ka korraldada ärikoosolekuid. Need on oluliselt selleks, et reaalne partner nende jaoks ära tunda," märkis Andersone.

Meil ei ole vaja teha turu-uuringud, sest töötame maades, kus palkmaja on populaarne ja teeme lepingu iga konkreetse maja kohta.

Töötame esindajate ja partneritega. Meil ei ole aastased lepingud, vaid leping iga konkreetse maja kohta. Seega ei ole mingit põhjust ja vajadust turu-uuringut teha. Ei ole mõtet minna turule, kus palkmaja ei tunta, ei aktsepteerita ega osteta. Seega on turu-uuring kahe kõrva vahel.

Pigem on turu-uuring küsimus nendele, kellel on pikad lepingud - siis võib muutuda valuutakurss või poliitiline olukord. Kuna oleme üksiktellimuste täitja, siis meil selliseid probleeme ei ole.

Meil olid superhead turud Hispaania ja Iirimaa, mis on mõlemad suures languses. Kui oli teada, et turul midagi juhtub - näiteks majanduskrahh - oleneb kõik sealsest partnerist ja firmast, kellega sa töötad. Kui need on kontrollitud ja valitud ning koostöö laabub, ei ole head ega halba turgu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:54
    Otsi:

    Ava täpsem otsing