OPEC tootmise suurendamise üle eri meelt

Sirje Rank 08. juuni 2011, 10:29

Naftat eksportivate riikide ühenduse OPEC liikmed on eri meelt selles osas, kas otsustada tänasel kohtumisel Viinis tootmist suurendada.

Saudi Araabia toetaks tootmiskvootide tõstmist, Iraan ja Iraak jätkaks praeguste mahtudega.

Asjaolu, et Saudi Araabia naftaminister Ali Naimi on tänase kohtumise eel olnud tavatult kidakeelne, hoidudes kommentaaridest, on selge märk, et üksmeelele pole veel jõutud, kirjutas Wall Street Journal.

Lahkarvamused johtuvad hinnangust maailmamajanduses valitsevale olukorrale. Märgid näitavad kasvu aeglustumist, sealhulgas suures naftat importivas riigis USAs. Mõned OPECi riigid eesotsas Saudi Araabiaga usuvad aga, et nõudlus aasta teisel poolel kasvab ning tootmismahte tuleks tõsta.

Teised riigid, sealhulgas Iraan ja Iraak, leiavad, et turg on hästi varustatud ja hea oleks, kui nafta hind püsiks praeguse 100 dollari lähedal barrelist.

Tänase kohtumise eel koos istunud ministrite komitee soovitas tootmist miljoni kuni 1,5 miljoni barreli võrra päevas tõsta. Samas jäi ebaselgeks, kas see tähendaks reaalsete tootmismahtude tõstmist või tootmiskvootide vastavusse viimist tegelike mahtudega. Hinnanguliselt ületavad OPECi 11 riiki (Iraagile kvoodid ei kehti) kokku lepitud mahte (24,8 miljonit barrelit päevas) päevas 1,5 miljoni barreli võrra.

Saudi Araabil ei oleks probleemi naftatoodangu tõstmisega ka omal käel, kuid parema meelega teeks riik seda OPECis saavutatud kokkuleppe alusel, kirjutas WSJ.

New Yorgis oli nafta juulilepingute hind 99,09 dollari tasemel barrelist, Brenti toornafta hind kerkis aga OPECi otsuse ümber valitsevast ebakindlusest 2% 116,78 dollarile barrelist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. June 2011, 10:29

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing