Uue põlvkonna traadita võrgu elujõulisus pannakse proovile

Erki Usin 09. juuni 2011, 00:00

Finantskonsultatsioonide ettevõte Deloitte ennustab, et sel aastal ei toimu järgmise generatsiooni Long Term Evolution (LTE) traadita võrgu kasutuselevõttu seoses 3G traadita võrgu tehnoloogia eluvõimelisusega.

LTE skaala on praegu hindamisel, 2010. aasta lõpus viidi läbi 130 katset. Mitmed vaatlejad uskusid, et praeguseks on G4-võrk juba laialt välja ehitatud. Deloitte'i eksperdid julgevad arvata, et 2011. aasta lõpuks pakub teenust vähem kui 30 LTE pakkujat kuuel maal.

Peale elus kehtiva seaduse, et kõik võtab tavaliselt rohkem aega kui planeeritud, on kaks peamist põhjust, miks 4G kasutuselevõtt kulgeb aeglasemalt kui planeeritud.

Esiteks ei ole mitte kõik mobiilsideoperaatorid praeguseks kasutanud maksimaalselt olemasoleva 3G-võrgu võimalusi: majanduslangus, madal lairiba mobiilside kasutamine ja alakoormusega võrgud on võimaldanud mõnel teenusepakkujal lisainvesteeringuid edasi lükata. Teiseks - LTE, nagu see on olemas praegu, ei paku sellist hüpet kiiruses ja kvaliteedis, nagu seda 3G kasutuselevõtul kogeti.

Edukas, aga oodatust aeglasema levikuga. LTE saab tõenäoliselt oma kasutuselevõtu järel väga edukaks, kui sajad miljonid tellijad üle maailma saavad võimaluse kasutada selle pakutavaid võimalusi. Arvatavasti on aga selle võrgu levik aeglasem kui oodatud, eriti nende mobiilsideoperaatorite puhul, kes haldavad vähem koormatud võrke või toimivad turgudel, kus on väiksem nõudlus lairibaühenduse järele. Need, kel on nõudlus LTE järele, vajavad seda väga ning nende jaoks on tegu pakilise vajadusega. Küsimus aga on, kui suur see grupp on.

Kuigi LTE võrke turundatakse kui neljanda põlvkonna (4G) võrke, oleks kohasem kirjeldada neid kui "4G valmisolekut". Praegusel kujul ei paku need märkimisväärselt suuremat hüpet kui 3,5G, mis on ka põhjus, miks paljud teenusepakkujad on saanud järgmisele tasandile siirdumist edasi lükata.

Viimane 3G-versioon, nagu HSPA and HSPA+, mis on tuntud ka kui 3,5G, kasutab samasuguseid trikke nagu LTE. HSPA+ versioon 8 kasutab nii 2x2 MIMO kui 64QAMi, ja lubab 2011. aasta lõpuks mobiilse info allalaadimiskiiruseks kuni 30 mbit/sekundis.

Valik 3,5G ja LTE vahel keerulisem, kui esialgu paistab. Kuigi 3,5G pakub teoorias konkureerivaid kiirusi, on see vähemefektiivne kui LTE ning kasutab rohkem raadiosagedusi andmeedastuskiiruste saavutamiseks. Praegu võib öelda, et HSPA+ kasutab kaks korda nii palju sagedusi kui sellega võrreldav LTE rakendus. Samuti jääb 3,5G sidel võrreldes LTEga puudu arhitektuurset efektiivsust, toetamaks täiustatud funktsioone ja teenuseid, nagu nt video edastamine.

2014. aasta LTE rakenduse rahaliseks mahuks võib hinnata 10 miljardit USA dollarit. Suurem osa valdkonna kommentaatoreid usub, et mobiilsideoperaatorid asuvad lõpuks 4G-võrku suuremahuliselt investeerima, samas aga võib pettumust valmistada investeerimise kiirus. Turgudel, kus 3G kasutuselevõtt võttis rohkem aega kui arvatud, on märgata tehnika hindade ja marginaalide kahanemist, hiljuti ehitatud 3G-võrgud toodavad seadmete müüjatele isegi negatiivset brutomarginaali.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:55
    Otsi:

    Ava täpsem otsing