Loodame erakodade heale tahtele

Jüri Võigemast 13. juuni 2011, 00:00

Üle riigi rulluv kirglik maamaksu kampaania lubab oletada, et vaid erakondade hea tahe aitaks omavalitsusi kriisist välja tulla. Hea tahte puudumisel jääb kohaliku elu väljavaateks kriisi põhja tasemel kiratsemine. Rahandusministeeriumi kevadisest majandusprognoosist nähtub, et ka ilma igasuguste uute kärbeteta on linnade ja valdade tulubaasi mahu taastumine lükatud edasi 2015. aastasse. Uued kärped vaid süvendavad teadmatust ja ebakindlust ning lükkavad taastumist määramatusse aega edasi. Uute kärbete kavandamise asemel tuleks esmalt taastada kohalikele eelarvetele laekuva üksikisiku tulumaksu osa ning tulude ühtlustamise vahendid. Summaliselt tooks see kohaliku elu korraldamiseks aastas tagasi ligi 50 miljonit eurot, sealhulgas tulumaks 30 miljonit eurot, ja tasandusfond 20 miljonit eurot.

Majanduslanguse, tulumaksuosa vähendamise ning tasandusfondi kärpimise tulemusel on kohalike omavalitsuste tulubaas 2010. aastal võrreldes 2008. aastaga vähenenud 901,4 miljonilt eurolt 742,5 miljonile eurole ehk 18,4%. Kukkumine on nii sügav ja taastumine nii vaevaline, et sellest väljasaamiseks tuleb kõigi hea tahe ja positiivne energia käiku panna.

Seetõttu kutsun kõiki poliitikuid järele mõtlema, kuidas ühiselt tsentraliseerimise illusioonist välja tulla. Kindlasti on üks hea võimalus teha seda riigikogu kohalike omavalitsuste ja regionaalpoliitika toetusrühmas. Aga mitte ainult. Kõigi erakondade omavalitsuspoliitikutel on siin oma kaalukas sõna sekka öelda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:55
    Otsi:

    Ava täpsem otsing