Kes võiksid osta Nokia?

Jussi Hieta aka Somm Tallinnast 13. juuni 2011, 09:28

Nordnet pank analüüsib kuulujuttude keskel kuut äriühingut, kes võiksid Nokia osta.

Soome Nordnet tuletab meelde Nokia turuväärtuse madalat hinnangut; ka väike konkurent suudab teoreetiliselt teha kriisis ettevõttele vaenuliku ülevõtmispakkumise, sest Nokia turuväärtus oli reedel umbes 16 miljardit eurot, kirjutab Kauppalehti.

Tuleb kindlasti meeles pidada, et Nokia põhikirjas on lunastuskohustust käsitlev klausel, mis suurendab ülevõtmise hinda.

Nokia aktsiapakis osaluse tõustes üle kolmandikku, on ründaja sunnitud ostma ka ülejäänud aktsiad. Hind oleks 10 viimase kauplemispäeva keskmine kurss või 12 kuu keskmine hinnast, millega ründaja on Nokia aktsiaid omandanud. Tagasiostuhinnaks tuleb lõpuks kallim neist kahest variandist. Seega on Nokia odavus veidi küsitav, kuigi aktsia hind on voolanud alla. Siiski Nordnet näib ostu võimalikuks.

Potentsiaalsed ostjad Nordneti järgi

Hewlett-Packard (HP): Ameerika hiid ei ole suutnud sammu pidada nutitelefonide võistluses. Lisaks sellele on firmal olnud madal künnis firmade ostmisel. Näiteks aasta tagasi võttis HP üle nutitelefonide valmistaja Palm´i. Kassast oleks leida kohe 13 miljardit dollarit.

Riskikapitalist: Nad võivad soovida muuta Nokia rahaks müües selle jupikaupa. Mobiiloperatsioonidele võiks pakkuda ostjaks mõnd Aasia arenevat ettevõtet nagu ZTE ja Huawei. Kalli hinnaga ostetud Navteq kaardid müüakse selle stsenaariumi järgi tagasi Ameerikasse, näiteks Microsoftile.

Ebatõenäolisi ostjaid

Google: Ettevõte on vaevalt huvitatud mobiiltelefonide valmistamisest - eelkõige mitte Microsofti partneriga. Lisaks võivad konkurentsiasutused osutuda takistuseks Androidi ja Symbiani ning Google Mapsi ja Navteqi suurte turuosade tõttu.

Microsoft: Praegune leping Nokiaga on piisav tarkvarahiiule. Tal on partnerluse näol sobiv tee nutitelefoniärisse. Nokia tegevdirektori Stephen Elopi roll endise Microsofti juhina peaks müügi korral kahtluse alla sattuma, kui uue tööandja turuväärtus on just järsult langetatud.

Samsung: Nokia ostmine peaks sattuma konkurentsiasutuste hammaste vahele. Konkurendil on lihtsam jätta Nokia siplema raskustesse. Nokia turuosa on seni voolanud Samsungi kätte.

Apple: Firma tohutu kassa, turuväärtuse ja direktorite sarnastest nimedest hoolimata on raske ette kujutada ühisfotol Apple'i tähte Steve Jobsi, Stephen Elopit ning Microsofti juhti Steve Ballmerit.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    15. June 2011, 09:06
    Otsi:

    Ava täpsem otsing