Poole sajandi suurim börsiralli läbi

Fredy-Edwin Esse 14. juuni 2011, 00:00

Ameerika väärtpaberiturgudelt on poolteise kuuga haihtunud üle triljoni dollari. Selle 6,8protsendise langusega tõmmati kriips peale indeksi enam kui viie aastakümne suurimale börsirallile. Vahemikus 9. märtsist 2009 kuni 29. aprillini 2011 tõusis indeks 102 protsenti, mis on nii pika perioodi kohta suurim tõus pärast 1955. aastat, väidab S&P. Praegu ollakse 88 protsendiga plussis, mis on suurim tõus pärast 1999. aastat.

Paremini ei ole läinud ka Dow Jonesi tööstusindeksil, mis reedel kukkus taas alla 12 000 punkti piiri ehk 18. märtsi tasemele. Indeks on kukkunud nüüdseks kuus järjestikust nädalat ja viimati nähti sellist langust 2002. aasta oktoobris, misjärel algas aktsiate viieaastane tõusuperiood.

Kehvad uudised, kehv tootlus. USA aktsiaturu kehva liikumise taga seisavad eelkõige mured makromajanduse pärast nii USAs endas kui ka kogu maailmas, millele on hoogu andnud oodatust kehvemad majandusnäitajad. Seda on tunnistanud ka Föderaalreservi esimees Ben S. Bernanke, kelle sõnul on majanduse taastumine "frustreerivalt aeglane".

7. juunil esinenud Bernanke sõnas, et keskpank jätkab lõdva rahapakkumise kursiga, et stimuleerida lonkavat majanduskasvu, ent samas ei andnud mingit vihjet järjekorras kolmanda "kvantitatiivse leevendamise" (QE3) kohta, mis maakeeli tähendab, et keskpank trükib lihtsalt kiiremini dollareid juurde ja soetab väärtpabereid.

"Turud endiselt seedivad uudiseid, et majanduskasv on pehmenemas nii USAs kui ka mujal maailmas," ütles Bloombergile antud intervjuus Fort Washingtoni investeerimisjuht Nick Sargen. "Need halvad uudised on investorid teinud endisest ettevaatlikumaks. Esimeses kvartalis võivad nad veel halvad andmed andeks anda, kuid teises kvartalis see enam nii lihtne ei ole."

Sellist pessimismi süstivad turgudele ka mitmed investorid, kes usuvad, et viimane kriis ei toonud endaga piisavalt muutusi kaasa. Üks selliseid on Roubini Global Economics LLC kaasasutaja ja juht Nouriel Roubini.

Hädad võivad alles ees seista. Maailmamajanduse kasv võib aeglustuda 2011. aasta teises pooles kui "intensiivse finantseerimise protsess jätkub" ja enesekindlus hakkab kaduma, rääkis Roubini. Alates mai algusest on börsid üle maailma kokku kaotanud üle 3,3 triljoni dollari ja Roubini sõnul võib rahaturgudel järgmise aasta keskpaigas alustada muretsemist 2013. aastal lähenevate riskide pärast.

Omamoodi lõppu rallile tähistab ka ühe ereda näitena Cisco Systemsi aktsia, mis langes 2009. aasta märtsi tasemele ehk finantskriisi põhja. Olles tõusnud 2010. aastal ligi 28 dollarini, langes tehnoloogiaettevõtte aktsia 15 dollarini.

Nagu alati, on ka mõtlejaid, kelle arvates aktsiad jätkavad 2009. aastal alustatud tõusu. "Me ei hakka ülearu muretsema päevaste kõikumiste pärast," ütles 35 aastat aktsiaturgudel tegutsenud Birinyi Associatesi president Laszlo Birinyi MarketWatchile. "Pessimistide argumendid ei rajane kindlal pinnasel."

Uue tõusu lootus. Birinyi sõnul pole turud, mis kahe esimese aastaga kahekordistusid, iseloomult piiratud tõusu või hinnaga. Mehe sõnul peaks S&P 500 indeks lähiaastatel saavutama 2100 punkti taseme, mis tähendaks praegusest seisust umbes 60-protsendilist tõusu.

Üks optimiste on ka maailma suurimas, 3,65 triljonit dollarit haldavas rahahaldusfirmas BlackRock töötav Bob Doll. "Kuigi aeglasemalt, siis majandus ikkagi kasvab piisavalt, et firmade käive, kasum ja rahavoog saaks kasvada," ütles Doll. "Me oleme taastumise lõpus ja laienemise alguses. See on tüüpiliselt aeg, kus aktsiad endiselt tõusevad, kuid lihtsalt veidi aeglasemalt."

Suure tõenäosusega on nüüdseks see langusperiood läbi ja juba sel nädalal saame näha aktsiaturgude tõusu, sest häid tehinguid otsivad investorid tulevad tagasi. Siinkohal tasuks meelde tuletada aktsiaturgude kuldset reeglit: müü, kui teised ostavad, ja osta, kui teised müüvad. Seega on praegu ideaalne aeg rünnata oma rahaga USA aktsiaid, kuid kiiret tõusu ei maksa loota, sest suvi pole kunagi olnud aeg, mis tooks suuri tootlusi. Sisenedes suve alguses, võib raha sügise lõppedes jõulukinkideks tallele panna.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:55
Otsi:

Ava täpsem otsing