Narva äri eripära

Koit Brinkmann 15. juuni 2011, 00:00

Narva nüüdseks juba endise abilinnapea Andrei Filippovi kinnipidamise järel ütles Viru ringkonnaprokuratuuri eriasjade prokurör Kalmer Kase, et Narvas oli tekkinud olukord, kus riigihankeid võitsid ainult teatud firmad. Väljaspool seda ringi olevad ettevõtjad ei pääsenud hangetel isegi osalema. Prokuröri sõnu kinnitab ka riigihangete register.

Filippovile allunud linnavara- ja majandusamet korraldab linnale kuuluvate objektide remontimist ja ehitamist. Enamasti on hangete maksumus alla 250 000 euro, mis võimaldab neid läbi viia lihtmenetlusega ehk amet ise saadab enda valitud firmadele hankel osalemise kutsed.

Lisaks linnavara- ja majandusametile on hulgaliselt ehitushankeid läbi viinud ka linnale kuuluv sihtasutus Narva Haigla.

Kui jätta kõrvale asfalteerimistööd, siis mõlema asutuse viimase enam kui kolme aasta edukaim lihtmenetlusega ehitushangete võitja on vaieldamatult Gennadi Fanforale kuuluv osaühing Apest Grupp.

Kuid üllatavalt hästi on töid saanud ka pisikesed, 1,5-2 miljoni kroonise aastakäibega osaühingud Alakki, Akka AB, Alpikann Wiru Grupp ning FN Grupp.

Alpikann Wiru Grupi suuromanik Sergei Hamitski jäeti kohtu otsusel altkäemaksu andmise kahtlusega vahi alla. Filippov vabastati vahi alt, kui ta astus abilinnapea kohalt tagasi. Teda kahtlustatakse altkäemaksu võtmises.

Kuidas skeem võis toimida. Paar anonüümsust palunud ettevõtjat rääkisid, et kui keegi süsteemiväline firma juhtus hankel odavaima pakkumise tegema, siis sunniti teda see tagasi võtma või öeldi, et nüüd oled meile 10% hanke hinnast võlgu. Ehk kui keegi soovis pirukast osa saada, tuli tal maksta. Samuti kirjeldati, kuidas ühe skeemis osalenud firma omanik kiitles juba linnaeelarve koostamise ajal, et hakkab järgmisel aastal linnas seda ja toda ehitama ning firma vajab sestap töötajaid juurde.

Kuigi Fanfora ütles pärast läbiotsimisi ning kinnipidamist, et tema firma seostamine asjaga on kuulujutt, on Apest Grupi omanik Äripäeva andmetel praegu üks viiest kahtlusalusest.

Mõjuka voliniku ehitusfirma juht kahtlustatavate seas. Fanfora hea tuttav on mõjukas keskerakondlane Fjodor Ovsjannikov, kes volikogu rahanduskomisjoni esimehena on üks linnaeelarvele viimase lihvi andjatest. Samuti on Ovsjannikov aastast 2006, kui ta Keskerakonda astus, Narva Haigla nõukogu liige.

"Sellepärast teevad ühed ja samad firmad, et rohkem polegi tegijaid," arvas linna ehitushangete kohta Ovsjannikov ise. Ehitusvaldkond pole talle võõras, sest Ovsjannikovile kuulub ehitusfirma NIK Group, millel 2009. aastal oli kümmekond töötajat ning mille juhatuse liige Mihhail Plaksin on praegu prokuratuuri kahtlustatavate seas.

Linna hangetel pole NIK Group osalenud, kuid kas kellelegi on tehtud alltöövõttu, jättis Ovsjannikov vastamata. Ta ei teadvat seda, sest pole enam juhatuse liige.

Küll on linna hankeid võitnud tema poeg Maksimile kuulunud firma BMF Baltic. Viimasel ajal osaleb hangetel edukalt FN Grupp, mida linnas peetakse samuti Ovsjannikovi firmaks. FN Grupp on registreeritud samal aadressil, kui 2006. aasta alguseni Ovsjannikovile kuulunud ning nüüd Maksim Ovsjannikovi nimel olev ettevõte Junona. Samuti oli äriregistris nii NIK Groupi kui ka FN Grupi e-posti aadress üks ja sama - fedosei@inbox.ru.

Ametlikult on FN Grupi omanik Natalja Grišina, kes on üksiti Junona nõukogu endine liige.

Pärast abilinnapea Andrei Filippovi vahistamist otsustas Narva linnavalitsus hakata linna veebilehel avaldama riigihangete alajaotuses infot linnaasutuste remondi ja erinevate teenuste sisseostu kohta.

"Me otsustasime avaldada kogu info linna saidil, et kõik ettevõtjad saaksid osaleda linna tellimuste taotlemisel," ütles linnavara- ja majandusameti direktori kohusetäitja Tamara Luigas kohalikule ajalehele Narvskaja Gazeta.

Leht märkis, et seni levitati infot linna väikestest tellimustest vaid kitsas ringkonnas.

Intervjuu Fjodor Ovsjannikoviga.

Kas Teie firma NIK Group teeb linna objektidel töid? Ei tea. Kui mina olin juhatuses, siis ei teinud. Praegu ma ei ole kursis.

Teie olete ju omanik? Kui mina olin juhatuses, ei ehitanud linnale. Nüüd ma ei tea. Seal on uus juhatuse liige ja mina oman ainult osaühingu osa.

Teie siis omanikuna ei tea, mis tööd firma teeb? Mina oman osaühingu osa ja ei osale ettevõtte tegevuses.

Kas Te teate, et juhatuse liige Mihhail Plaksin on saanud kahtlustuse? Kuulsin sellest.

Olete temaga sellest rääkinud? Teate ju, et sellest ei tohi rääkida. Ta on allkirja andnud selle kohta.

Kas FN Grupp on Teie firma? Ei.

Olete Gennadi Fanforaga rääkinud sellest, et ka teda kahtlustatakse? See on tema probleem, mitte minu.

Olete head tuttavad? No… ma tean teda. Linn on väike, kõik tunnevad üksteist.

Seda Te ei tea, et Narvas valitses ehitusettevõtete vahel teatud skeem? Ma arvan, et see on väljamõeldud asi.

Filippov ikkagi võttis vastutuse ja loobus abilinnapea kohast? Mina ei ole temaga kohtunud ja ei tea, mis vastutuse ta võttis. Iga inimene vastutab enda tegude eest ise.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:55

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing