Armastust ja nalja

Mari Hiiemäe 17. juuni 2011, 00:00

Homme Tallinna Linnateatri Lavaaugus esietenduv Moli?re'i "Scapini kelmused" on lustakas komöödia, mille teeb nauditavaks sügav filosoofiline mõte ehk vaimu võit võimu üle, nagu Moli?re'i teostes ikka.

Etenduse peategelane on trikster Scapin, kes paneb hargnevad sündmused veerema hoopis teist rada, kui need plaanitud olid. Põrkuvad inimlikud omadused, nagu ahnus ja silmakirjalikkus, ning probleemilahendamisoskus. Laval on meheleminekueas tütarlapsed ja nende kontrollihimulised vanemad. Pärast suuri sekeldusi leiab lugu sobiliku lõpu.

Lavastus on kaasahaarav, üllatuslik ja lustlik ning kuna osatäitjad on noored entusiasmi täis tudengid lavakunstikooli 25. lennust, siis on see juba oma koosseisust lähtuvalt täis nooruslikku energiat ja kordumatuid trikke.

Kuivõrd tegemist on komöödiažanriga, sobib "Scapini kelmused" vabaõhulavastuseks hästi - vaba õhk ja suvine aeg justkui eeldavadki kerget tükki. Samas pole Moli?re'i näitemäng mingi odav komöödia, vaid see on nõudlik nii lavastaja kui ka näitlejate jaoks.

Populaarne vabaõhulavastus Eestis. Et "Scapini kelmused" vabaõhutükiks sobib, sellest peaks tunnistust andma näidendi ajalugu Eesti teatrites: juba Rakvere Teatris (1983) ja Viljandi Ugalas (2000) etendati tükki vabaõhulavastusena.

Linnateatri "Scapini kelmustel" on täiesti värske nägu. Helilooja Jaak Jürisson ja muusikaline kujundaja Riina Roose on karakteritest lähtuvalt loonud lavastusele kaasahaarava originaalmuusika, mida linnateatri lähistel liikuvad inimesed on proovide tõttu ilmselt juba rohkelt kuulnud. Muusika on vaheldusrikas ning selles põimuvad erinevad stiilid alates flamenkorütmidest kuni tangoni.

Ka eriefekte on kaasatud, aga milliseid täpselt, seda peaks vaataja oma silmaga vaatama minema, sest etteteadmine võtaks ära üllatusmomendi. Igatahes võib öelda, et lavastuses on osavalt ära kasutatud kõiki olemasolevaid võimalusi, mida Lavaauk oma ajutiselt taastatud olekus pakub.

Laval noored näitlejad. "Scapini kelmuste" trupp koosneb Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikooli 25. lennu ehk 3. kursuse näitleja eriala tudengitest, kelle juhendaja on Elmo Nüganen, kes etenduse ka lavastab.

Tegemist on noorte, oma näitlejatee alguses olevate näitlejatega, kelle hulgast publik oma lemmikud välja vaadata saab. Tegelikult on nad võrdselt pühendunud ja entusiastlikud noored, kes pealtvaatajate ees oma võimed proovile panevad.

Võib öelda, et lavastuses allahindlusi tehtud pole. Lavakujundus põhineb küll Lavaaugul ja tema ajalool endal, ent täidab sellisena lavastuse juures kontseptuaalset rolli. Kostüümikunstnik Rosita Raud on loonud etenduse tarvis ajastutruud ja põnevate detailidega värvikad kostüümid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:14

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing