IMF: kriis on jõudnud poliitilisse faasi

Sirje Rank 20. juuni 2011, 00:00

Praegu suhteliselt positiivne väljavaade võib kiiresti muutuda. Aprillikuise prognoosiga võrreldes on riskid kasvanud.

"Oleme jõudnud kriisi uude faasi, mida ma nimetaksin poliitiliseks faasiks, kus rasked poliitilised otsused tuleb ära teha, kuna võimalused selleks on kiiresti ahenemas," ütles IMFi raha- ja kapitaliturgude direktor Jose Vinals reedel fondi uuendatud majandusprognoosi tutvustades, agentuuri Reuters vahendusel. Selline olukord ei saa kesta, kus neid otsuseid pidevalt edasi lükatakse - see on mängimine tulega, hoiatas Vinals.

Kreeka ehe näide. Poliitiliste võimaluste ahenemine on ilmekalt näha Kreekas. Järjest raskem on püsida kärpekursil, mida nõuavad IMF ja EL, et välja maksta järgmine osa mullusest abilaenust ning kokku panna uus pakett Kreeka pankroti vältimiseks.

Reedel vahetas peaminister George Papandreou Kreeka valitsuses ministreid, et leevendada ka oma parteis reformidele käärivat vastuseisu. Uueks rahandusministriks nimetas ta ühe oma kaalukama poliitilise rivaali, senise kaitseministri Evangelos Venizelose, kes enda sõnul läheb nüüd alles tõelisse sõtta. Juba eile õhtul osales ta euroala rahandusministrite kohtumisel, mis arutas Kreeka laenuosa väljamakset ja uut abipaketti.

Venizelose sõnul tahab ta abitingimusi õiglasemaks kaubelda, mis tekitab uusi kõhklusi Kreeka valitsuse meelekindlusest vajalike muutuste jõustamisel.

Homme on Kreeka parlamendis uue valitsuse usaldushääletus ning kuu lõpuks peab Papandreou saama parlamendi kinnituse täiendavatele eelarvekärbetele ja maksutõusudele 28 miljardi euro väärtuses. Need tuleb jõustada olukorras, kus majandus on kolmandat aastat languses ning töötus üle 16%. Nädalavahetusel jätkusid Ateenas meeleavaldused uue kärpekava vastu - küsitluste järgi toetab neid vaid 34,5% kreeklastest, vastu on 47,5%. Taunitakse eelkõige seda, et reformide raskus langeb vaesemale elanikkonnale, samas kui maksudest kõrvalehoidjad ja korrumpeerunud poliitikud pääsevad kergelt.

Suurim risk on poliitiline risk. Väljavaade, et Papandreou ei saa kärpekavale vajalikku toetust, on üks suuremaid riske, mis võib vallandada Kreeka pankroti. IMF hoiatab, et Euroopale on väga tähtis Kreeka pankroti vältimiseks kokkuleppele jõuda. "Kriisi levik erinevate kanalite kaudu ülejäänud Euroopasse riskib kraavi ajada Euroopa majanduse toibumise ja võib-olla ka kogu maailmamajanduse toibumise," ütles IMFi analüüsidirektor Oliver Blanchard. "Riskid on väga suured."

Vinals kinnitas, et IMF pingutab, et seda stsenaariumi vältida. Rahandusvolinik Olli Rehni sõnul on IMF valmis juulikuist laenuosa välja maksma ka esialgu vaid lubaduse peale, et Kreeka uues abipaketis jõutakse juulis kokkuleppele. Saksamaa kantsleri Angela Merkeli ja Prantsusmaa presidendi Nicolas Sarkozy kohtumisel sündis reedel oluline kompromiss Kreeka võlausaldajate abipaketti kaasamisel, mis närvilistele turgudele leevendust tõi. Kõik see on aga kasutu, kui Kreeka valitsus reformidele kodus toetust ei saa.

Rahakraanid uuesti kinni. IMF hoiatab, et rangetele kokkuhoiukavadele ei ole alternatiivi ning et lisaks Euroopale peavad kiiremas korras usutava lahendusega välja tulema ka suurtes võlgades USA ja Jaapan. Sest kui võlaprobleemidest johtuvad riskid reaalsuseks saavad, levib tagasilöök üle ilma. See võib uuesti kaasa tuua pankade ja ettevõtete laenutingimuste karmistumise.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:55
    Otsi:

    Ava täpsem otsing