Tõusev Euribor jätab külmaks

Tanel Raig 20. juuni 2011, 00:00

2010. aastal registreeriti 6 kuu Euribori ajalooline madaltase 0,95%. Nüüd on Euribor kerkinud 1,74%ni. Kuivõrd euroala inflatsioon on kerkinud üle taseme, kus Euroopa Keskpank seda hea meelega näeb (2%), siis on asutud intresse kergitama, ütles Sampo Panga krediidivaldkonna juht Kairi Koha. Tema sõnul võib 6 kuu Euribori seetõttu leida aasta pärast 2,5% lähedusest. Sama taset prognoositakse Euriborile ka Swedbankist ja Nordeast.

Swedbanki eraisikute finantseerimise divisjoni direktor Andres Tukk ütles, et nende pakutav viie aasta fikseeritud euro intress on praegu 2,7%, mis on madalam kui pikaajaline keskmine (3%). Kuid lisab, et kuna 6 kuu Euribori hinnataset järgmiseks viieks aastaks ei saa kuigi täpselt prognoosida, siis ei ole võimalik kliendile laenuintressi fikseerimise tasuvuse puhul garantiid anda.

"Intressi fikseerimine ei garanteeri väiksemat intressikulu, sest tegelikult saab hinnata selle kasulikkust alles fikseeritud perioodi lõppemisel," ütles ka Koha.

Mõistlik aeg intressikulule piiri seadmiseks. Nordea eralaenude tootejuht Kristo Kokk ütles, et nemad ei taha pangana intressi fikseerimise soovituse andmisega spekuleerida. Kuid ta nõustus siiski arutlema: intressimäärad on jätkuvalt ajalooliselt madalaimal tasemel ning nii maailma kui ka Euroopa majanduse edasised arengud ennustamatud, mis oleks intressi fikseerimiseks justkui soodne olukord. Samas ei saa ette ennustada intressimäärade tegelikku arengut.

Ebaselget tulevikku silmas pidades võiks intressikulule piirangu seadmine olla mõistlik, leidis Kokk lõpuks.

Pankurid aga ei soovita üldse vaadata intressi fikseerimist kui spekuleerimist rahalise võiduga. Fikseeritud intressi peamine kasu on täpselt prognoositavate laenumaksete suurus kokkulepitud perioodiks, selgitas Kokk. "Seega soovitame intressi fikseerimist riskimaandamise eesmärgil, mitte finantsturgudel spekuleerimiseks," lisas ta.

Fikseeritud intress toob suuremad maksed. Intressi fikseerimisel peab laenuklient arvestama veel vähemalt kahe asjaoluga. Esiteks toob intressi fikseerimine kaasa kohe suuremad laenumaksed, sest fikseeritud intress on ju kõrgem kehtivast ujuvast intressist.

Teiseks peab laenuklient suutma ette näha, mida ta soovib oma varaga teha. Ujuv intress on kliendi jaoks paindlikum, kui ta soovib oma laenulepingus teha muutusi või vara müüa. Kui aga fikseeritud intressi perioodil laen enne tähtaega tagastada, võtta maksepuhkust, muuta maksegraafikut vmt, siis tuleb arvestada fikseerimise katkestamise kuludega.

Nii Swedbankist kui ka Sampo Pangast kinnitatakse, et klientide huvi baasintressi fikseerimise vastu on olnud loid ja elavnemise märke ei ole näha.

Enamjaolt valivad kliendid eluasemelaenu võtmisel 6 kuu Euribori intressimäära, millele lisandub riskimarginaal, ütles Kairi Koha. Vaid Kristo Kokk Nordeast väitis, et viimaste nädalate intressiturgude langus on huviliste arvu kasvatanud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:55
    Otsi:

    Ava täpsem otsing