Inflatsiooniga võitlemine rõhub Hiina aktsiaturgu

Raivo Sormunen 21. juuni 2011, 00:00

Ehkki Hiina aktsiaturg ei ole veel ametlikult nn karuturul (indeks pole tipust kukkunud üle 20%), peab olema siiski valvel, sest maailma suuruselt teise majandusega börsil toimuv mõjutab paratamatult ka ülejäänud turge.

Hiina aktsiaturge rõhuvad endiselt kaks faktorit. Esiteks liialt kiire inflatsioon, mida üritatakse likviidsuse kokkutõmbamisega vaigistada. Ning teisalt juba aastaid püsinud mure kiire majanduskasvu võimaliku kokkukukkumise pärast.

Keskpank on alates möödunud aasta algusest tõstnud inflatsiooni jahutamiseks baasintressimäärasid juba neljal korral. Pankade kapitalinõudeid on pank karmistanud aga koguni kaheteistkümnel korral. Neist viimane kord möödunud teisipäeval. Sellega kaasnevalt on raha muutunud karmimaks ja visanud nädalase rahaturu intressimäära eilseks juba 7,5 protsendini.

"Tundub, et inflatsioon ei taltu veel niipea ning rahapakkumist tõmmatakse jätkuvalt kokku," märkis uudisteagentuurile Bloomberg West China Securities Co analüütik Wei Wei.

Investeerimispanga Nomura Holdings ökonomisti Sun Chi sõnul võib Hiina keskpank veel enne juuni lõppu baasintressimäärasid tõsta, kuna inflatsioon on endiselt liiga kõrgel tasemel.

Sellele rõhus möödunud nädala lõpus ka Credit Suisse, kelle sõnul on Hiina majanduses kasvanud raske maandumise risk. Samuti andis Credit Suisse negatiivse reitingu Hiina pangandussektorile. Sellegipoolest usub investeerimispank, et riigi majanduskasv ulatub 2012. aastal 8,5 protsendini.

Indeks näitab surmaristi. Tehnilise analüüsi alusel ennustatakse Hiina aktsiaturule samuti langust. Põhjuseks tuuakse, et turu üldindeksi Shanghai Composite libisevad keskmised tegid eelmisel nädalal läbi nn surmaristi (death cross). See tähendab, et 50 päeva libisev keskmine (indeksi viimase viiekümne päeva keskmine punktiskoor) kukkus läbi viimase 200 päeva libisevast keskmisest.

Wall Street Journali andmeil näitas Hiina aktsiaturu üldindeks viimati nn surmaristi möödunud aastal, millele järgnes kolme kuu pikkune ja 25protsendine hinnalangus.

Lisaks kardetakse, et tõusvad laenukulud ja kõrgemad hoiuse intressimäärad meelitavad investorid aktsiate juurest vähemriskantsete investeeringute juurde.

Royal Bank of Scotlandi (RBS) Hiina ja Hongkongi aktsiaanalüüsi juht Wendy Liu soovitab aga hoopis tõsta oma investeeringutes Hiinaga seotud ettevõtete osakaalu, kuna väärtpaberid on vajunud atraktiivsetele tasemetele ning juulis on oodata potentsiaalset tugevat ülespõrget. "Pärast kaht lühikese kestvusega rallit (september-oktoober 2010 ja märts-aprill 2011) on meie hinnangul investorid liialt hirmul," märkis Liu.

Ehkki kohalikud investorid ja riskifondid on muutumas Hiina aktsiaturu suhtes järjest pessimistlikumaks, julgeb RBS prognoosida, et aasta jooksul võiks MSCI-China Index hoopis tõusta 40-80%.

Panga sõnul aitab vastutulelik USA raha- ja Hiina majanduspoliitika tõsta järgmiselt aastal MSCI China indeksisse kuuluvate aktsiate keskmise P/E (hinna/tulu) suhte praeguselt 11,4-lt järgmisel aastal 18,2-le. See tähendaks kasuminumbrite paigaltammumise korral 60protsendilist aktsiate hinna tõusu.

Sotsiaalmajad võivad välja aidata. Pank pakkus välja ka lahenduse Hiina ülekuumenud kinnisvarasektorile, öeldes, et rõhu all olevat kinnisvaraturgu peaks tasakaalustama riiklik sotsiaalmajade ehitamine.

RBSi sõnul tasub panustada sektoritele, mis on seotud investeeringutega põhivarasse.

Hiina aktsiaturu ülemüüdust näitab ka suhtelise tugevuse indikaator RSI, mis on langenud 32 punkti juurde (alla 30punktine tase näitab indeksi ülemüüdust ja üle 70punktine skoor üleostetust).

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:56
    Otsi:

    Ava täpsem otsing