Inflatsiooniga võitlemine rõhub Hiina aktsiaturgu

Raivo Sormunen 21. juuni 2011, 07:40

Rahvaarvult maailma suurima riigi aktsiaturg on viimase kahe kuu jooksul andnud järele viisteist protsenti. Eile peatus Hiina aktsiaturu üldindeks Shanghai Composite 2622 punktil ehk madalaimal tasemel pärast 2010. aasta septembrit.

Ehkki Hiina aktsiaturg ei ole veel ametlikult nn. karuturul (indeks pole tipust kukkunud üle 20%) peab olema siiski valvel, sest maailma suuruselt teise majandusega börsil toimuv mõjutab paratamatult ka ülejäänud turge.

Hiina aktsiaturge rõhuvad endiselt kaks faktorit. Esiteks liialt kiire inflatsioon, mida üritatakse likviidsuse kokkutõmbamisega vaigistada. Ning teisalt juba aastaid püsinud mure kiire majanduskasvu võimaliku kokkukukkumise pärast.

Keskpank on alates möödunud aasta algusest tõstnud inflatsiooni jahutamiseks baasintressimäärasid juba neljal korral. Pankade kapitalinõudeid on pank karmistanud aga koguni kaheteistkümnel korral. Neist viimane kord möödunud teisipäeval. Sellega kaasnevalt on raha muutunud karmimaks ja visanud nädalase rahaturu intressimäära eilseks juba 7,5 protsendini.

„Tundub, et inflatsioon ei taltu veel niipea ning rahapakkumist tõmmatakse jätkuvalt kokku,“ märkis uudisteagentuurile Bloomberg West China Securities Co analüütik Wei Wei.

Investeerimispanga Nomura Holdings ökonomist Sun Chi sõnul võib Hiina Keskpank veel enne juuni lõppu baasintressimäärasid tõsta, kuna inflatsioon on endiselt liiga kõrgel tasemel.

Sellele rõhus möödunud nädala lõpus ka Credit Suisse, mille sõnul on Hiina majanduses kasvanud raske maandumise risk. Samuti andis Credit Suisse negatiivse reitingu Hiina pangandussektorile. Sellegipoolest usub aga investeerimispank, et riigi majanduskasv ulatub 2012. aastal 8,5 protsendini.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. June 2011, 07:40
Otsi:

Ava täpsem otsing