Kuldsed käerauad Tallinna börsi firmades

Rainer Saad 22. juuni 2011, 00:00

Tallink Grupp. 8. veebruaril 2011 kinnitas Tallinna suurim börsifirma kuni 15 miljoni väärtpaberi suuruse aktsiaoptsiooniprogrammi. Laevafirmal on õigus optsioone väljastada kuni 2013. aasta augustini ning aktsiaoptsioonide lõpptähtaeg on 2016. aasta detsember.

Tallink Grupp võib igale nõukogu liikmele väljastada kuni 780 000 aktsiaoptsiooni, arvestades tema tööpanust nõukogu töösse. Aktsiaoptsiooni kasutamise hind on aktsia kaalutud keskmine hind börsil optsiooni tingimuste kinnitamise päevale eelnenud börsipäeval.

Seda, kas juhtkonnale ja nõukogu liikmetele emiteeritakse uusi aktsiaid või ostab Tallink Grupp optsiooniprogrammi raames aktsiaid ise börsilt kokku, otsustab grupi nõukogu.

Olympic Entertainment Group. Kui Tallinkilt optsioone saavad tippjuhid peavad aktsiahinna tõusu ootama, siis kasiinofirma juhtidele anti aktsiaoptsioonidega kopsakas boonus juba ette ära.

Olympic EG nõukogu tegi 12. aprillil aktsionäridele üldkoosolekul ettepaneku anda ettevõtte juhtivtöötajatele kuni 600 000 aktsia ulatuses aktsiaoptsioone. Optsioonid emiteeritakse aktsiate nimiväärtuse tasemel (0,6 eurot), mis on aktsia praegusest turuhinnast ligi 60% madalam.

Kuldsete käeraudade õigus on nii OEG kui ka tema tütarettevõtete juhtivtöötajatel. Optsioonide arvu määrab nõukogu, kuid ühele isikule ei anta rohkem kui 70 000 optsiooni. Aktsiaoptsioonid peavad olema väljastatud juuni lõpuks ning nende lõpptähtajaks on määratud 2014. aasta september.

Kasiinofirma juhatuse liige Madis Jääger arvas, et aktsiaoptsioonid võiks olla üks premeerimise viise ning uusi talente tasuks alati sellega meelitada. "Töötajate motivatsiooniskeem võib sisaldada erinevaid osi ning aktsiaoptsioonid on vaid üks osa motivatsiooniskeemist. Kuna tavaliselt on optsiooniprogrammid suunatud pikaajalisele motiveerimisele, siis lisaks rahalisele mõõtmele saab motiveerimist iseloomustada ka suurema kaasatuse ning ühiste huvide kinnistumisena investori ja töötaja vahel. Investori seisukohast võib pidada oluliseks oluliste juhtivtöötajate kaasamist, samal ajal ettevõtte seisukohast võib tekkida vajadus uute ja olemasolevate talentide kaasamiseks ja säilitamiseks, vajadusel ettevõtte sisese kultuuri muutmiseks. See sõltub paljuski optsiooniprogrammi eesmärgist," selgitas tippjuht.

Premia Foods. Toiduainekontsern otsustas samuti möödunud aasta lõpus väljastada optsioone firma ja selle tütarettevõtjate juhtorganite liikmetele ning võtmetöötajatele. Iga Premia Foodsi juhatuse liige ning ettevõtte finantsdirektori ülesandeid täitev nõukogu liige Erik Haavamäe saavad märkida kokku kuni 96 000 aktsiat 3aastase perioodi jooksul, mis algab järgmise aasta 10. jaanuaril ja lõpeb 17. jaanuaril 2014. a. Samal perioodil saab iga Premia Foodsi ja selle tütarettevõtja juhtorgani liige ja võtmetöötaja märkida kuni 48 000 aktsiat. Premia Foods on täpselt määratlenud ka aktsiate omamise hinna, milleks on 0,93 eurot ehk praegusest turuhinnast veidi üle kümnendiku kõrgem hind.

Viisnurk. Tuli töötajate optsiooniprogrammiga välja kõige viimasena. Juuni lõpus peab ettevõte saama aktsionäridelt heakskiidu 160 000 aktsiaoptsiooni väljastamiseks. Aktsiaoptsiooni kasutamise hind on aktsia arvestuslik väärtus 1,35 eurot ühe aktsia kohta, mis oli aktsia orienteeruv turuhind 25. mail, mil ettevõte omandas strateegiliselt olulise Püssi kiudplaadivabriku.

Arvestades seda, et Viisnurga aktsia on tõusnud praeguseks juba ligi 1,80 euroni, on ka Viisnurga optsiooniprogramm sarnaselt Olympicuga juhtkonna jaoks juba praegu igati motiveeriv.

Ettevõtte juhatuse esimees Andres Kivistik usub, et aktsiaoptsioonid on hea moodus, kuidas töötajaid motiveerida: "Üldiselt on aga ettevõtte võtmeisikutele suunatud aktsiaoptsioonide eesmärk motiveerida inimest saavutama teatud eesmärke ning tõstma seeläbi ettevõtte väärtust."

Kõik siiski ei poolda. Siiski tekitab kuldsete käeraudadega premeerimine vastakaid arvamusi. Premeeritakse ju sellega vaid võtmeisikuid, vaatamata sellele, et firma heade tulemuste nimel pingutab sadu inimesi. Tallinki väikeinvestor Enn Asandi arvas veebruaris, mil Tallink tuli välja oma aktsiaprogrammiga, et ühe ettevõtte kasumlik töö sõltub kogu kollektiivist ja meeskonnast. "Aga kui siin nüüd ainult välja tuua nõukogu ja juhtivtöötajad - see pole õige," põhjendas ta aktsiaoptsioonide nõrka külge.

Maksuameti otsus kaotada selle aasta alguses erisoodustusmaks vähemalt kolme aasta pikkustelt aktsiaoptsioonidelt võib tähendada konkurentsieelise suurenemist, kuna töötajad on nõus pingutama, et preemiaid teenida.

Tööandjal tekkinud motiveerimisvõimalus vähendaks samuti kaadrivoolavust ning tagaks püsiva ja pikaajalise koostöö. Kawe Kapitali portfellihaldur ja juhatuse liige Kristjan Hänni arvas, et mõnikord on ettevõtte juhtkonda lihtsam motiveerida sellisel juhul, kui nad reaalselt juba näevad, et aktsiaturg suudab nende tegevust hinnata ja optsioonide eest on kunagi lootust saada aktsiaid, mille likviidsus on piisav vajadusel ka oma tööst loodetava tulu kättesaamiseks.

"Mõnel juhul võib just sellise optsiooniskeemiga alustava ettevõtte juurde meelitada häid juhte, kes nõustuvad vastavalt väiksema kompensatsiooniga palga näol. Väiksemate (palga)kulude korral on võimaliku ebaõnnestumise korral rahaline kaotus investori jaoks väiksem," märkis portfellihaldur.

Hänni oleks hea meelega nõus investeerima ettevõttesse, kus juhtidel on "kuldsed käerauad". "Jah, investeeriks küll. Eeliseks on suurem lojaalsus juhitava ettevõtte osas ja orienteeritus pikaajalisele väärtuse kasvule," ütles ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:56
    Otsi:

    Ava täpsem otsing