Väikesaartesse süstitakse 639 000 eurot

Kaisa Gabral 21. juuni 2011, 10:45

Regionaalministri poolt väikesaarte elanike elujärje parandamiseks ellu kutsutud väikesaarte programmist saab toetust 13 projekti kogusummas 639 116 eurot.

Regionaalminister Siim Kiisler avaldas heameelt, et nüüd saavad programmist toetust mitmed väikesaartel elu paremaks laabumiseks vajalikud projektid. See, et taotluste kogusumma kordades suurem, kui programmist on võimalik toetust anda näitab regionaalministri sõnul selgelt, et esmakordselt taolisel kujul rakendatud programmi järgi on vajadus suur. „Seekord saame näiteks programmi vahenditega rajada Vormsile automaattankla ning Abruka elanikud saavad mootorkelgu, millega paraneb talveperioodil ühendus saare ja Saaremaa vahel,“ rääkis ta.

Samuti toetatakse programmist mootorpaadi ostu Osmussaarele saarerahva liikumisvõimaluste parandamiseks ning liinilaeva soetamist Vilsandile. „Uus Vilsandi liinilaev võimaldab ligipääsu ka puuetega inimestele ning konteinerkauba vedu,“ ütles Kiisler ja lisas, et alumiiniumkorpusega paat aitab ka pikendada talveperioodil kuni kahe nädala võrra Vilsandi ja Saaremaa vahelise üleveo aega, sest paadiga on võimalik sõita ka nõrga klaasjääga.

Kihelkonna vallavanema Raimu Aardami sõnul on Vilsandi saare kogukond kasvanud niivõrd suureks, et on tekkinud suur vajadus regulaarse laevaühenduse järele. „Üha enam käiakse saarele perekondadega, ehitatakse rohkem ja seetõttu pikeneb ka saarel viibimise aeg. See kõik eeldab hea ühenduse olemasolu saarega,“ lisas vallavanem.

SA Osmussaare Fondi juhataja Rita Koppel avaldas samuti heameelt saareelanike liikumisvõimaluste suurenemise üle. Siiani olid saare elanikud oma paadi puudumise tõttu sõltuvad teiste abist. „Kui suvel veel saime kuidagi hakkama, siis eriti rasked on olnud kevad ja sügis, kui turiste ja muud rahvast saarel ei käi. Uue mootorpaadiga saab aga omal käel korda ajada mitmed vajalikud käigud näiteks arsti juurde või poodi,“ selgitas Koppel.

Kihnu saab programmist toetust kohaliku hambaravikabineti sisustamiseks. Kihnu vallavanem Ingvar Saare märkis, et kuna Kihnu rahval on saarelt linnaminek ajamahukas ja keeruline ettevõtmine, siis on hea, kui nad saavad hambaraviteenuse kätte kohapeal.

Lisaks saavad väikesaarte programmist elanike transpordiühenduse parandamiseks toetust Manija ja Prangli saare projektid.

Väikesaarte programm on mõeldud mandri ja saarte vahelise transpordiühenduse, hoolekande- ja tervishoiuteenuste, toidu, elektri, joogivee ja kütuse, jäätmemajanduse, alg- ja põhiharidusele juurdepääsu ning pääste- ja sideteenuse kättesaadavuse parandamiseks.

2011. aastal kuuluvad programmi järgmised väikesaared: Naissaar, Prangli, Aegna, Väike-Pakri, Osmussaar, Vormsi, Kihnu, Manilaid, Abruka, Kõinastu, Kesselaid, Vilsandi, Ruhnu ning Piirissaare. Programmi kogumaht on tänavu 639 116 ning maksimaalne toetus ühe projekti kohta 130 000 eurot.

Väikesaarte programmi 2011.a tegevuskavasse kantud eeltaotlused:

Vormsi tankla rajamine - Vormsi Vallavalitsus

Vilsandi liinilaev - Kihelkonna Vallavalitsus

Abruka saare püsiühenduse ja teenuste kättesaadavuse parandamine talveperioodil - Kaarma Vallavalitsus

Mootorpaat Osmussaarele - SA Osmussaare Fond

Külmutiga veoauto remontööd - AS Kihnurand

Väikebussi soetamine - Kihnu Vallavalitsus

Suaru sadama rekonstrueerimisprojekti koostamine - Kihnu Vallavalitsus

Sigatsuaru sadama arenduse I etapp - Kihnu Vallavalitsus

Sadamakao ja Vallakao rekonstrueerimine - Kihnu Vallavalitsus

Hambaravikabineti sisustamine - Kihnu Vallavalitsus

Naissaare tulekahjupäästevõimekuse suurendamine - Viimsi Vallavalitsus

Prangli saare esmatasandi teenuste kättesaadavuse kvaliteedi tõstmine - Viimsi Vallavalitsus

Hõljuki hoiukuuri ehitamine Kihnu ja Manija elanike vajaduste tagamiseks - Tõstamaa Vallavalitsus

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. June 2011, 10:47
Otsi:

Ava täpsem otsing