Kuldsed käerauad Tallinna börsifirmades

Raivo Sormunen, Rainer Saad 22. juuni 2011, 07:42

Selle aasta algusest tööandja jaoks maksuvabaks muutunud aktsiaoptsioonid on pannud neli Tallinna börsifirmat oma võtmetöötajaid optsiooniprogrammidega motiveerima ning sidunud tippjuhid nn. „kuldsete käeraudadega“. Osa optsioonidest on tippjuhtidele juba praeguseks virtuaalselt tulu toonud, kirjutab tänane Äripäev.

8. veebruaril 2011 kinnitas Tallinna suurim börsifirma kuni 15 miljoni väärtpaberi suuruse aktsiaoptsiooniprogrammi. Laevafirmal on õigus optsioone väljastada kuni 2013. aasta augustini ning aktsiaoptsioonide lõpptähtajaks on 2016. aasta detsember.
Tallink Grupp võib igale nõukogu liikmele väljastada kuni 780 000 aktsiaoptsiooni. Aktsiaoptsiooni kasutamise hinnaks on aktsia kaalutud keskmine hind börsil optsiooni tingimuste kinnitamise päevale eelnenud börsipäeval.

Kui Tallinkilt optsioone saavad tippjuhid peavad aktsiahinna tõusu ootama, siis kasiinofirma juhtidele anti aktsiaoptsioonidega kopsakas boonus juba ette ära.
Olympic EG nõukogu tegi 12. aprillil aktsionäridele üldkoosolekul ettepaneku anda ettevõtte juhtivtöötajatele kuni 600 000 aktsia ulatuses aktsiaoptsioone. Optsioonid emiteeritakse aktsiate nimiväärtuse tasemel (0,6 eurot), mis on aktsia praegusest turuhinnast ligi 60% odavam.

Kasiinofirma juhatuse liige Madis Jääger arvab, et aktsiaoptsioonid võiks olla üks premeerimise viise ning uusi talente tasuks alati sellega meelitada. „Töötajate motivatsiooniskeem võib sisaldada erinevaid osasid ning aktsiaoptsioonid on vaid üks osa motivatsiooniskeemist. Kuivõrd reeglina on optsiooniprogrammid suunatud pikaajalisele motiveerimisele siis lisaks rahalisele mõõtmele saab motiveerimist iseloomustada ka läbi suurema kaasatuse ning ühiste huvide kinnistumise näol investori ja töötaja vahel. Investori seisukohast võib pidada oluliseks oluliste juhtivtöötajate kaasamist, samaaegselt ettevõtte seisukohast võib tekkida vajadus uute ja olemasolevate talentide kaasamiseks ja säilitamiseks, vajadusel ettevõtte sisese kultuuri muutmiseks. See sõltub paljuski optsiooniprogrammi eesmärgist,” selgitas tippjuht.

Pikemalt loe aktsiaoptsioonidest tänasest Äripäevast, milleks telli leht SIIT või osta päevapilet SIIT.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. June 2011, 07:42
Otsi:

Ava täpsem otsing