Moody’s: USA-d võib tabada lühiajaline maksejõuetus

Maarja-Liis Mitri 23. juuni 2011, 15:33

Reitinguagentuur Moody’s usub, et USA-d võib tabada lühiajaline maksejõuetus, mis lisaks praegusele Aaa reitingu alandamisele võib ohustada ka hilisemat reitingu taastamist, isegi kui USA peaks jälle oma kohustusi täitma hakkama. 

Kui veel juuni alguses leidis Moody’s, et on väga ebatõenäoline, et USA on sunnitud oma riigivõlakirjade pealt intresside maksmisest lühiajaliselt loobuma, siis tänaseks on agentuur muutunud juba pessimistlikumaks, ütles Bloombergi vahendusel Steven Hess reitinguagentuurist Moody’s.   

 2. juunil ähvardas Moody’s USA reitingut alandada, kui Kongress ei jõua juuli keskpaigaks praeguse 14,3 triljoni dollari suuruse võlapiiri tõstmise osas kokkuleppele. „Võlapiiri tõstmise ebaõnnestumisel oleksid USA majandusele katastroofilised tagajärjed,“ kommenteeris USA rahandusminister Timothy Geithner.

Paljud vabariiklased on võla lubatava määra tõstmise suhtes negatiivselt meelestatud, sest see tähendaks teisisõnu heakskiitu valitsuse suurenevatele kulutustele. Kokkuleppe saavutamine võiks toimuda juhul, kui suudetakse leida  üksmeel demokraatidega kulutuste kärpimise ja maksutõusu osas.

Kui maksejõuetus peaks tõepoolest lühiajaliselt aset leidma, siis hilisem reitingu taastamine võib Steven Hessi meelest hoopis enam aega võtta. See juhtuks alles siis, kui võlapiiri osas lõpuks kokkuleppele jõutakse ja viiakse lubatava võla osas ellu teatud institutsionaalsed muudatused, mis maksejõuetusel korduda ei laseks. „Viimane ei saa aga juhtuda üleöö,“ kommenteeris Hess.

Ühtlasi lisas Hess, et Moody’s võib USA riigireitingu väljavaate muuta negatiivseks, kui valitsus ei pane paika plaani, mis kolme-nelja aasta pärast hakkaks vähendama riigivõla suhet sisemajanduse kogutoodangusse. 

Alates 1962. aastast on võlapiiri tõstetud 74 korda, et võimaldada Ühendriikide valitsusel oma kohustusi täita. Sisuliselt kergitatakse riigivõla lubatavat määra, et maksta kõige selle eest, millele Ühendriikide valitsus peab vajalikuks raha kulutada. 

Vaatamata mõningasele pessimismile, on USA võlakirjad jätkuvalt aasta madalaima taseme lähedal ning seda peamiselt tänu Euroopa võlakriisi eest kindlust otsivatele investoritele ja USA majanduse aeglustumisele. Ühendriikide kümneaastase võlakirja intressimäär oli tänase seisuga 3,01%, samal ajal kui kümnendi keskmine on ligikaudu 4,08%.  

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. June 2011, 22:25
Otsi:

Ava täpsem otsing