23. juuni 2011 kell 11:39

Trichet: eurotsooni ohulampides süttis punane

Euroopa Keskpanga president Jean-Claude Trichet sõnul on eurotsooni finantsstabiilsuse tähistamiseks süttinud punased ohusignaalid ning võlakriis ähvardab nakatada panku, vahendas Bloomberg.

„Isiklikus plaanis ma ütleksin ’jah, see on punane’ ütles Trichet eile hilisõhtul Frankfurdis pärast Euroopa süsteemse riski nõukogu (European Systemic Risk Board ESRB) kohtumist, viidates plaanitavale riskide jälgimiseks mõeldud nn juhtpaneelile. „Nõukogu sõnum on see, et link võlaprobleemide ja pankade vahel on kõige tõsisem oht Euroopa Liidu finantsstabiilsusele.“

Euroopa Liit plaanib Kreeka võlakriisist päästmiseks teise abipaketi moodustamist. Euroopa Keskpank ja Saksamaa on eri seisukohtadel selles osas, kui palju peavad erainvestorid osalema Kreeka võlakoorma kergendamises, mis oli 2010 aastal 143 protsenti SKP-st.

„Euroopa Liidu finantsstabiilsuse kõige tõsisem oht tuleneb teatud EL liikmesriikide avalike finantside haavatavuse ja pangasüsteemi kokkumängust,“ ütles Trichet. Tema sõnul eksisteerib „potentsiaalne nakkusoht nii liidu sees kui selle piiridest väljaspool“.

Euro odavnes täna Trichet pessimistliku avalduse peale kõigi suuremate valuutade suhtes, erandiks vaid Jaapani jeen, mis odavnes euro suhtes 0,3 protsenti.

Autor: Katri Soe-Surén

Hetkel kuum