Jätkuvad vaidlused USA võlapiiri suurendamise osas

Maarja-Liis Mitri 27. juuni 2011, 18:56

USA president Barack Obama kohtub täna Senati liidritega, et saavutada kokkulepe riigi võlapiiri suurendamise osas enne rahapoliitika lõdvendamise teise vooru lõppu 2. augustil.

President Obamal seisab ees raske ülesanne, kuidas leida kompromiss vabariiklaste ja demokraatide vahel, sest kumbki partei ei soovi oma tingimustest loobuda. Kuna hetkel on Esindajatekojas suurem enamus vabariiklastel ning Senatis demokraatidel, tuleb leida mõlemale parteile sobiv lahendus.

Kui kokkulepet ei saavutata, ootavad USA-d ees makseraskused, mis võivad majanduse taas langusesse lükata. Erilise tähelepanu on eelarve defitsiidi vähendamine, millest tõotab tulla ka presidendivalmiste põhiteema järgmisel aastal.

Vabariiklased nõuavad kulutuste kärpimist võlapiiri tõusuga sama suure summa ulatuses. Obama administratsioon nõustuks 3-dollarilise kulutuste kärpega iga lisadollari eest riigi tuludes.

Demokraadid näevad peamise defitsiidi vähendamise meetmena  kütusefirmade maksusoodustuste kärpimist ning soovivad lõpetada suurte ettevõtete ning rikaste maksuvabastused, vahendas uudisteagentuur Reuters. 

Asepresident Joe Biden rõhutas, et USA keskklass ei peaks kandma kogu koormat, nagu praegune vabariiklaste kava ette näeb, kirjutas pühapäevane The Wall Street Journal.

Praegust 14,3 triljoni dollari suurust võlapiiri tuleks tõsta umbes 2,4 triljoni võrra, et tagada piisavate ressursside olemasolu 2012. aasta valimisteni novembris.

Ühendriikide praegune eelarvedefitsiit on 1,4 triljonit dollarit, mis on ühtlasi Teisest maailmasõjast alates kõrgeim tase mõõdetuna suhtena SKP-sse. 

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. June 2011, 18:56
Otsi:

Ava täpsem otsing