21 soovitust ehituslepingu sõlmimiseks

Tea Taruste 29. juuni 2011, 00:00

"Neid näidistingimusi ei tohiks kasutada automaatpiloodil, vaid arvestada konkreetse objekti eripärasid ning tingimusi vastavalt muuta," rääkis advokaadibüroo Entsik & Partners vandeadvokaat Marko Mehilane. Ta liigitab ehituslepingud kahte gruppi: lepingud, kus tööde tegemine toimub tellija antud projekti alusel ning lepingud, kus ehitaja teeb nii projekti kui ka ehitustööd. "Lõpptulemus ja tähtajad on selgemad, kui hinnapakkumiste esitamise ja lepingu sõlmimise ajaks oleks ehitusprojekt olemas," märkis Mehilane.

Advokaadibüroo Hedman Partners advokaat Liisa Linna sõnul on tavaliselt ehitamise aluseks tööprojekt, ent tuleb ette ka tööde alustamist eelprojekti alusel. "Projektile lisaks võib tellijal olla lisasoove või soovib ta projektist mööda minna. Näiteks soovitakse projektis ette nähtud vannitoa asemele ehitada magamistuba ja sel puhul pole uut ehitusluba vaja taotleda. Küll aga tuleks kirja panna tellijapoolne lähteülesanne," rääkis Linna.

Ehituse töövõtulepingus tuleb täpselt ära määrata nii tööde sisu ja maht, ehitustöö ja maksmise tähtajad, aga ka kvaliteedinõuded, garantiitingimused, võimalikud sanktsioonid. Samuti soovitab Linna lepingusse kirja panna lepped, mis puudutavad ehitusprotsessi: näiteks mürarohkete tööde tegemine, alltöövõtjate kasutamine, ehitusprahi koristamine.

Kõige enam küsivad majaehitaja.ee lepingusõlmimise online kursusel osalejad töömahu hindamise kohta. Sealt hakkavad probleemid pihta, kui lepingu juurde kuuluvad lisad nagu mahutabelid ja hinnapakkumised pole paigas.

Mina ei soovita alustada ehitamist eelprojektiga. Kui seda teha, tuleks võimalikult täpselt kirjeldada, mis on töö lõpptulemiks.

Mida väiksema kogemusega on tellija, seda suurem on oht, et lisatööde puhul hakatakse raha küsima.

Olen soovitanud, et nende töölõikude osas, kus eelprojekti faasis pole teada kõik tööde mahud, teha lepingu juurde ühikhindade tabel olulisematest töödest (nt viimistlustööde ruutmeetri maksumus, krohvimistööde maksumus jms) ning leppida hinnad kokku. Kui mahud hakkavad muutuma, on alus olemas.

Oluline on, et lepingus oleks määratud ka ehitustööde kvaliteet, kas siis viitega RYLi kvaliteedinõuetele või teistele normidele. Inimesed eeldavad, et ehitaja teeb oma tööd hästi, aga arusaamad kvaliteedist võivad olla erinevad.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    05. December 2011, 17:07
    Otsi:

    Ava täpsem otsing