Jaemüügi kasv mais pidurdus

Silvia Kruusmaa 30. juuni 2011, 09:08

Jaekaubandusettevõtete kaupade jaemüük suurenes 2011. aasta mais eelmise aasta maiga võrreldes püsivhindades 2%, teatas statistikaamet.

Võrdluseks - aprillis oli aastane kasv 5%, nagu ka märtsis. Eelmise aasta sama kuuga võrreldes hakkas jaekaubandusettevõtete jaemüük 2010. aasta sügisel pärast ligi kahe ja poole aastast langust taas kasvama. Tänavu jaanuaris jaemüük langes veidi, kuid veebruaris pöördus taas tõusule (2%).

Mais oli jaekaubandusettevõtete kaupade jaemüük 330 miljonit eurot (5,2 miljardit krooni). Kaupade jaemüügi kasvu mõjutasid jätkuvalt tööstuskaupade kauplused, kuid eelmiste kuudega võrreldes jaemüügi kasvutempo neis kauplustes veidi aeglustus. Kui eelneval kolmel kuul suurenes neis kauplustes jaemüük aastases võrdluses 9–13%, siis mais oli suurenemine 7%. Müük suurenes enamikul tegevusaladel, vaid apteekides ja kosmeetikatarvete kauplustes ning tekstiilitoodete, rõivaste ja jalatsite kauplustes oli jaemüük väiksem kui eelmise aasta mais. Nende tegevusalade puhul oli üheks languse põhjuseks ka eelmise aasta kõrgem võrdlusbaas. Mais suurenes jaemüük enim majatarvete, kodumasinate, rauakaupade ja ehitusmaterjali kauplustes, kus müük kasvas aastases võrdluses 14%.

Toidukaupade kaupluste jaemüük, mis aprillis mõnevõrra suurenes, pöördus mais taas langusesse. Kui aprillis suurenes nende kaupluste jaemüük 1%, siis mais vähenes nende jaemüük 1% eelmise aasta sama kuuga võrreldes. Toidukaupade kaupluste jaemüügi langusele avaldas jätkuvalt mõju keskmisest kiirem hinnatõus.

Võrreldes eelmise kuuga suurenes jaekaubandusettevõtete kaupade jaemüük püsivhindades 6%. Sesoonselt ja kalendaarselt korrigeeritud andmete põhjal jäi aga müük eelmise kuuga võrreldes samale tasemele. 2011. aasta viie kuuga (jaanuar–mai) suurenes jaekaubandusettevõtete kaupade jaemüük eelmise aasta sama perioodiga võrreldes püsivhindades 2,5%.

Jaekaubandusettevõtete müügitulu oli mais 408 miljonit eurot (6.4 miljardit krooni), millest kaupade jaemüük andis 81%. 2010. aasta maiga võrreldes suurenes müügitulu jooksevhindades 9%, eelmise kuuga võrreldes 7%.

Jaekaubandusettevõtete jaemüügi mahuindeks ja selle trend?, jaanuar 2002 – mai 2011 (2005 = 100). Trend on sesoonsusest ja juhuslikest häiritustest puhastatud aegrida, mis näitab aegrea arengusuunda ja -kiirust.

 


 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. July 2011, 09:19

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing