Kesklinnas parkimine maksab kahe Kopli korteri hinna

Tanel Raig 04. juuli 2011, 00:00

Praegust linna kõige kallimat parkimiskohta vahendav OÜ Vaim ja Vara kutseline maakler Ulvi Pechter on oma kliendi varast rääkides sõnaaher. Ütleb, et vaadata ja pildistada ei ole selles 22 369 eurot (350 000 krooni) maksvas parkimiskohas midagi. Kuid ta kinnistab, et on varemgi kesklinnas kalleid parkimiskohti maha müünud. Ostjad on nii eraisikud, kes on endale kesklinna korteri soetanud, ettevõtted, kellel on vaja parkimiskohta, või ka välismaalased. "Tingitakse alati, iseasi, kas õnnestub midagi alla saada," ütleb ta hinna kohta. Kui omanikul on müügiga aega, siis ta müübki sellise hinnaga, ütleb Pechter. Ta teab rääkida ka juhust, kus parkimiskoha hind oli juba pool aastat varem kokku lepitud. Kui aga tehinguks läks, siis müüa hoopis tõstis hinda. Aga ikkagi osteti ära. Ostjad peavad lähtuma vajadusest ja tihti on parkimiskoht neile möödapääsmatu. Mingeid hinnatrende Pechter välja tuua ei oska, öeldes, et tegemist on kinnisvarast hoopis erineva kaubaga. Näiteks sõltuvad parkimiskohtade hinnad hoopis parkimishindade muutustest linnas.

Viru keskuses on müügil ka teine parkimiskoht, mis on mõnevõrra soodsama hinnaga - 19 173 eurot (300 000 krooni).

Südalinnas nälg autokohtade järele. Kinnisvarabüroo Uus Maa kesklinna elamispindade konsultant Margit Sild möönab, et selliste hindadega Tallinna südalinna autokoha eest võib Koplis lausa kaks korterit soetada. Tõsi, need korterid oleksid ühiselamutüüpi, remonti vajavad ning enamasti ka mitte suuremad kui autokoht. Südalinnas on aga nõudlus autokohtade järele suur. Silla kinnitusel müüdi viimases kvartalis näiteks hinnaga 18 000 eurot autokoht nii Rävala pst 19 majas kui ka Rotermanni kvartalis. "Tean, et mõned vanalinnas elavad ja parkimisprobleeme teravalt tundnud inimesed on ostnud ka autokoha südalinna uuselamute garaažidesse," toob Sild näite. Ta lisab küll, et südalinna uuselamutes võib saada parkimiskoha ka 10 000 euro eest.

Uus Maa Kinnisvarabüroo elukondliku kinnisvara tegevjuht Elari Tamm lisab, et parkimiskoha olemasolu on südalinna ja kesklinna piirkonnas äärmiselt oluline. Parkimiskoht lisab kinnisvara hinnale kuni 10%. "Nii mõnigi korter võib jääda müümata, sest autot ei ole kuskile panna," kinnitab Tamm.

Magalates napib tuhandeid kohti autodele. Tallinna odavaimad parkimiskohad leiab Mustamäe linnaosast. Maa-ameti tehingustatistika põhjal maksavad Mustamäe linnaosas parkimiskohad 1200-4000 eurot.

Enamiku puhul on tegemist uutes hoonetes paiknevate parkimiskohtadega. Madalamad hinnad ei tähenda aga, et linnaosas ei oleks probleemi parkimisega. Mustamäe halduskogu aseesimehe Gerd Tarandi andmetel on ilma täpsemate loendusandmeteta pakutud, et Mustamäel on puudu kuni paar tuhat parkimiskohta. ""Hoovid korda" projekti raames on parkimiskohti viimastel aastatel mõnesaja jagu juurde tekkinud, kuid lõpmatuseni ei saa muru asfaldiga asendada," tunnistab Tarand.

Lahendusi on üsna keeruline välja pakkuda. Ühe võimalusena pakub Tarand, et Mustamäel võiks kaaluda näiteks vanade garaažiühistute ümberarendamist parkimismajadeks. Paraku on see kulukas ettevõtmine, milleks linn ilmselt raha ei leia, ning ettevõtjatel on huvi väike, nendib ta. Teise võimalusena pakub ta praeguse kaose likvideerimiseks kehtestada kvartalisisese parkimiskoha tasu, mis võiks linnakassa kaudu minna parkimismajade/parklate arendamiseks või otse korteriühistutele.

Praegu aga linnal Mustamäel asuvaid garaaže parkimismajadeks plaanis arendada ei ole ja nii ongi Elari Tamme sõnul nõukogudeaegsed garaažid parkimiskohtade turul müügiargument.

Tartus parkimiskohtadega kauplemist tavaliselt ei toimu. Uusarenduses korteri ostjad saavad parkimiskoha kaasa tasuta.

Tartu Uus Maa korteriosakonna juhataja Kristi Väljaots ütleb, et linna peal on müügiks pakkuda vaid kuni 20 garaaži. Need pärinevad nõukogude ajast ja asuvad magalapiirkonnas.

Uute arenduste ostjad saavad Tartumaal parkimiskoha vaikimisi korteri juurde ning selle eest eraldi maksma ei pea.

Parkimiskohtade nappus on korteriühistutel suur probleem, eriti suuremates linnades. Õiguslikult tuleb parkimiskohtadega seonduv lahendada kasutuskorraga. Oluline on, et kasutuskord kantakse kinnistusraamatusse, siis võib kindel olla, et ka korteri müümisel on uuel omanikul kindlaks määratud konkreetse parkimiskoha kasutamise õigus. Isiklikult leian, et kui kasutuskord on kantud kinnistusraamatusse, siis võtab see ühistus maha parkimisprobleemide pinged ja loomulikult tõstab kinnisvara väärtust.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    05. December 2011, 17:06
    Otsi:

    Ava täpsem otsing