Silvia Kruusmaa • 7. juuli 2011 kell 10:04

Eesti Pank: toidu hinnatõus pidurdus

Toiduainete hinnatõus aeglustus juunis, peamiselt seetõttu, et köögi- ja puuvili odavnes tavapärasest rohkem, kuises võrdluses vastavalt 7 ja 4,6%, teatas Eesti Pank.

"Köögiviljade odavnemise põhjustas osaliselt nõudluse langus Euroopas. Töötlemata toiduainete hinnatase maailmaturul langes esimese poolaasta jooksul 10%, mis vähendab edasist tõususurvet valmistoidukaupade hindadele," selgitas Eesti Panga ökonomist Orsolya Soosaar.

Rahandusministeerium tõi välja, et toiduained on odavnenud selle aasta soodsama ilma tõttu, mis on langetanud aiasaaduste hindu viimastel kuudel. Lähikuudel püsib aastane inflatsioon 5% lähedal. Aeglustumist võib oodata alates sügisest peamiselt toidu hinnamuutuse arvelt, mida toetab toiduhinna stabiliseerumine maailmaturul ning saagikuse oodatav paranemine. Seetõttu võib eeldada aiasaaduste edasist odavnemist, samuti langeb aastasest võrdlusest välja mullu sügisel toimunud töödeldud toidu oluline kallinemine.

Energiahinnad tõusid majapidamiste jaoks maiga võrreldes 0,6%. Mootorikütus odavnes 1,1% osaliselt euro tugevnemise tõttu, kuid samal ajal tõstis maagaasi impordihind soojusenergia hinda 2,6%. Kartus, et suuremate riikide majanduskasv aeglustub, on langetanud nafta hinda, mille tõttu on veidi vähenenud ka mootorikütuse jaehind. Kaugkütte hindadesse on aga järk-järgult jõudmas aasta esimesel poolel maailmaturul toimunud vedelkütuse oluline kallinemine. Samas tarbijad tunnetavad seda alles sügisel algaval kütteperioodil. Lisaks mõjutas tarbijahindu kaugliinibussipiletite kallinemine ning üürihindade tõusu jätkumine. Kui esimesel juhul on tegu kütusehinna tõusu kaudse mõjuga, siis teisel juhul kinnisvaraturu olukorra paranemisega.

Statistikaameti tarbijahinnaindeksi kohaselt aeglustus inflatsioonitempo juunis 4,9%ni. Käesoleva aasta maiga võrreldes hinnatase ei muutunud.

Eurotsoonis hinnad samuti esialgsel hinnangul kuuga ei tõusnud ning aastane inflatsioon ulatus juunis 2,7 protsendini. Peamiseks inflatsiooni põhjustajaks euroalal on energiahinnad, samas toidu kallinemine on vaatamata toidu maailmaturuhinna olulistele muutustele seni olnud tagasihoidlik.

Eesti Pank prognoosib, et inflatsioonitempo pidurdub 2011. aasta teisel poolel. Ühtlustatud tarbijahinnaindeks kasvab käesoleval aastal 4,7%.

Hetkel kuum