Global Portsi edulugu on ka Eesti edulugu

Rainer Saad 08. juuli 2011, 00:00

Global Ports Internationali IPO Eesti-poolseks õigusnõustajaks olnud advokaadibüroo Raidla Lejins & Norcous partneri ja tehingute osakonna juhi Sven Papi sõnul näitab see tehing väga hästi investorite usku nii transiidiärisse kui ka meie regiooni. "588 miljonit dollarit on täiesti arvestatav maht ja väga selge signaal, et transiidiäri on tõusuteel ja Eestil on sellest vaid võita," märkis Papp.

"Olulise osa oma naftasaaduste transiidist korraldab Global Ports Vopaki ja Global Portsi kontserni kuuluva Eesti tütaräriühingu Vopak

E.O.S.-i kaudu. Antud IPO edulugu on teatud mõttes ka Eesti edulugu - nii sektori potentsiaal kui ka Eesti hea geograafiline paiknemine loovad atraktiivsed kasvuvõimalused," sõnas Papp.

Global Ports omab 50% ASist Vopak E.O.S., mis on suurim iseseisev terminalide operaator Baltimaades. AS Vopak E.O.S. kuulub Royal Vopaki kontserni, mis on iseseisev ülemaailmne liider vedelate ja gaasiliste kemikaalide ja naftasaaduste töötlemise ja hoiustamise valdkonnas. AS Vopak E.O.S. on Royal Vopaki ja Global Portsi poolt asutatud ühisettevõte.

Global Portsi investorisuhete juht Priit Pedaja jäi aga kidakeelseks, öeldes, et ta ei saa kommenteerida ettevõtte edasist väljavaadet seoses Eesti sadamatega, kuna Londoni börsiseadus keelab 42 päeva jooksul pärast IPO toimumist kommenteerida firma edasisi suundi.

IPO pakub võimalust laieneda. Ettevõte noteeris 39,2 miljonit GDR (Global Depositary Receipts) väärtpaberit, mis on võrdne 117,5 miljoni lihtaktsiaga. Pakkumise järel muutus ligikaudu 25 protsenti Global Portsi aktsiatest vabalt kaubeldavaks ning firma kaasas enda Londoni börsi esmase avaliku aktsiate pakkumisega (IPO) 588 miljonit dollarit. GPI andis noteerimisprospektis mõista, et plaanib aktsiate müügist saadud summat kasutada kapitaliinvesteeringuteks Vene sadamate segmendis. Aktsiaid pakuti hinnavahemikus 14,70-16,10 dollarit ja neli viiendikku investoritest olid fondijuhid Londonist, Euroopast, Kanadast, Singapurist ja Dubaist.

"IPO on tähtis samm Global Portsi jaoks ning see annab meile tugeva platvormi äri jätkuvale kasvule, kui me liigume selles suunas, et kindlustada oma liidripositsiooni," ütles Global Portsi juhatuse esimees Nikita Mišin intervjuus Bloombergile. "Börsile mineku eesmärk on anda investoritele juurdepääs kiiresti arenevale tööstusharule ühes maailma kõige kiiremini kasvavas majanduses," lisas ta.

"Konteinerite käitlemise ning masuudi ekspordi vallas oleme Venemaal liidrikohal ning me oleme võimelised saavutama oodatud turukasvu," rääkis Mišin, lisades, et olemasolevaid termine plaanitakse laiendada. "Lisaks tähendab meie kasvustrateegia, millel toeks kogenud juhtkond, et oleme valmis kasutama paljusid võimalusi, mis avanevad kiirelt arenevas Venemaa sadamasektoris."

Global Ports Investment on juba viies Venemaa ettevõte, mis on sellel aastal Londoni börsile läinud. Analüütikute sõnul on börsiedu taga ka suurenenud huvi Venemaa infrastruktuuri vastu, kuhu kümne aasta jooksul tehakse erainvesteeringuid seoses 2014. aasta Sotši taliolümpiamängudega ning jalgpalli maailmameistrivõistlustega 2018. aastal.

Kasvuruumi jätkub. Venemaa import on aasta jooksul kasvanud rohkem kui eksport, mis tuleb Global Portsile ainult kasuks, kuna enamik kaupa imporditakse konteineritega.

Venemaa konteineriliiklus on alates 2000. aastast kasvanud keskmiselt 19% aastas ja Vene konteinervedude turg on üks kiiremini kasvavaid turge maailmas. Aastatel 2010-2013 prognoositakse aastaseks kasvuks 18,8%.

GPI on Venemaa juhtiv konteinerterminalide operaator ja suurim naftasaaduste terminali operaator Läänemerel. Ettevõttel on 28% turuosa kütteõli ekspordis endistesse Nõukogude Liidu riikidesse.

Global Ports Investment tegutseb kolme konteinerterminali kaudu Venemaal ning kahe terminali kaudu Soomes. Naftasaaduste transiiti korraldab Global Ports Investment Vopak E.O.S.-i kaudu, mis omab suurimaid naftaterminale Läänemere kaldal.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:56
Otsi:

Ava täpsem otsing