Vulkaanide võlu ja valu. Kahe kunstniku ühisnäitus

Ragne Nukk 08. juuli 2011, 00:00

Suviti tasub sisse põigata ka väiksemate linnade galeriidesse, sest ka seal pakutakse nii mõndagi huvitavat.

Tartu Kunstimajas Vanemuise teatri taga on avatud eesti skulptori Jevgeni Zolotko ja islandi fotograafi Ingolfur Juliussoni ühisnäitus.

Väljapanek keskendub ühele peatamatule ja suure hävitusjõuga loodusjõule - vulkaanipurskele. Eelmise aasta järgepidi toimunud vulkaanikatastroofid Islandil on kõigil siiani meeles. Internetis ja ajakirjanduses levis hulgaliselt kauneid fotosid sellest kohutavast sündmusest.

Ka Juliussoni fotod annavad osaliselt edasi seda kummastavat hõõguvat, tuhaga kaetud ilu. Ta fotod on rahulikud, justkui igavikulised, kust aeg on kadunud või seisma jäänud. Ta on tabanud seda, mida nimetatakse vaikuseks enne tormi.

Võimas loodus. Fotod annavad edasi inimese väiksuse ja võimetuse tunnet suure looduse ees - ühel fotol on grupp inimesi kogunenud autodega kõrgele kaljuservale veel kõrgemal asuvat vulkaani imetlema, millest kuum laava alla jookseb.

Kunstnik ise kirjutab pildiallkirjas, et keegi ei unustanud fotokaamerat kaasa võtta. Ühelt poolt inimese väiksus ja teiselt poolt meie iha sensatsiooni järgi, millegi järgi, mis muudaks meie halli, justkui vulkaanituha alla mattunud igapäeva pisutki adrenaliinirohkemaks, ja et me tunneks, et oleme tunnistajaks millelegi erakordsele.

Juliusson on mõnel teiselgi fotol kasutanud ära inimfiguure, et aimu anda laiuva maastiku suurusest. Eriti kuna mõne foto puhul kipub ununema, et vaadatakse loodust, mitte abstraktset pilti.

Pompei motiivid. Teine kunstnik, Jevgeni Zolotko on noor Tartu kunstnik, kes pälvis äsja Köler Prize'i nimelise auhinna - nn eesti kaasaegse kunsti muuseumi poolt esimest korda välja antud noore kunstniku preemia. Oli ka aeg, et orbiidile lennutatakse mõni väljaspool pealinna tegutsev kunstnik.

Zolotko on tuntud oma minimalistliku ja äärmiselt kontseptualistliku lähenemise poolest. Ka seekord on ta materjalina kasutanud oma nn autorimaterjali ehk halli, nimetut ollust. Purustatud ajalehepudrust on kunstnik galerii põrandale kujundanud ühe hävinud Pompei linna maja põhiplaani.

Pärast Vesuuvi purset 79 aastal ei tõusnud Pompei enam sajandeid 7-9 meetrise tuhakihi alt. See vajus unustusse kuni 18. sajandini. Purustatud kirjasõna põrandal tähistab justkui kõiki neid kadunud ja rääkimata lugusid sellest jubedast katastroofist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:14

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing