8. juuli 2011 kell 11:40

Arenevate riikide kasv hangumas

Arenevate turgude tööstuskasv on aeglustunud viimase kahe aasta madalaimale tasemele.

HSBC Emerging Marketi indeks kukkus II kvartalis 54,2 punktini esimese kvartali 55,0 pealt. Indeksi pikaajaline keskmine on 54,8 punkti. Viimati on indeks olnud nii madalal tasemel 2009. aasta II kvartalis.

Üle 50 punkti näit tähendab siiski kasvu. Indeks hõlmab 16 areneva turu riiki ning indeks on kokkuvõte 21 ostujuhtidele suunatud uuringust, haarates 5800 ettevõtet.„Paljudes arenevates riikides on toimunud märgatav eksporditellimuste kasvukiiruse aeglustumine, mis on kooskõlas hiljutiste kogemustega arenenud riikide maailmas, mis viitab sellele, et maailma kaubanduse kasv saavutas tipu esimeses kvartalis, "ütles HSBC peaökonomist Stephen King.

„Nõrgim toodangu kasv kahe aasta jooksul kajastab haprust globaalses majanduses, kui see püüab toibuda Jaapani märtsikuise tsunami tekitatud probleemidest tarneahelas ning samas võistelda inflatsioonikasvuga,“ ütles King.

Toodangu kasvukiirus langes enamikus jälgitud sektoritest, välja arvatud Singapuris ja Lõuna-Aafrika vabariigis.Hiinas aeglustus kasv viimase 9 kvartali madalaimale tasemele ning Taiwanis ja Lõuna-Koreas saavutati viimase poole aasta aeglaseim tempo.

Isegi India noteeris aeglaseima tõusu tootmise kasvukiiruses, kuigi kasvutempo jäi uuringus osalenud riikide seas kõige suuremaks.

Türgis ja Tšehhis registreeriti märgatav aeglustumine ning Venemaal saavutati 5 kvartali madalaim tase.

Brasiiliat, Hiinat ja Venemaad tabas kvartali väikseim uute eksporditellimuste kasv ning marginaalseks jäi kasv ka Türgis ja Poolas.

Brasiilia, Venemaa, India ja Hiina moodustavad nn BRIC grupi, mis on maailma suurim arenevate turgude grupp.

Teenusepakkujate puhul registreeriti veidi kiirem tõus firmade tegevusaktiivsuses, kuid tulemus on lõpust teisel kohal pärast 2009. aasta II kvartalit.

Eesti küll kuulub arenevate riikide hulka, kuid uuring ei puudutanud Eesti ettevõtteid, ainult 16 suuremaid arenenuid riike.

Allikad: Arvopaperi, MarketWatch, Reuters

Autor: Jussi Hieta aka Somm Tallinnast

Hetkel kuum